| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jakie zasady zatrudnienia obowiązują przy przeniesieniu pracownika samorządowego

Jakie zasady zatrudnienia obowiązują przy przeniesieniu pracownika samorządowego

W trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych zostało zawarte porozumienie pomiędzy pracodawcami samorządowymi. Pracownik u pracodawcy, który jego przekazuje jest zawarty na umowę na czas nieokreślony. W porozumieniu tym zawarto postanowienie, że po przeniesieniu u nowego pracodawcy z pracownikiem zostanie zawarta umowa na czas zastępstwa. Przenoszony pracownik pisemnie wyraził zgodę na przeniesienie do innej jednostki, jak i na warunki tego przeniesienia. W związku z tym zawarto umowę na czas zastępstwa. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy można zawrzeć z umowy na czas nieokreślony umowę na czas zastępstwa?

Przeniesienie pracownika samorządowego w trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych następuje w ramach tego samego stosunku pracy, który podlega jedynie modyfikacji, w zakresie podmiotu zatrudniającego oraz miejsca świadczenia stosunku pracy. Zmianie mogły ulec inne warunki świadczenia stosunku pracy, np. nazwa zajmowanego przez pracownika stanowiska, wysokość wynagrodzenia czy zakres obowiązków. Oznacza to, że pracodawcy samorządowi w porozumieniu, o którym mowa w art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych nie mogą się porozumieć, co do zmiany rodzaju umowy o pracę, na podstawie której zatrudniony był pracownik. Należy bowiem pamiętać, że przeniesienie pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym do pracy w innej jednostce samorządowej w drodze porozumienia pracodawców na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą dotychczasowym i nawiązania nowego stosunku pracy z jednostką, w której pracownik ma być zatrudniony. Akta osobowe przenoszonego pracownika wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.

Polecamy serwis: Pracownicy

Tak więc po przeniesieniu pracownika samorządowego i nowego pracodawcę wiąże ten sam rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik był zatrudniany przed przeniesieniem. Jednak po przeniesieniu strony stosunku pracy zgodnymi oświadczeniami woli mogą doprowadzić do zmiany rodzaju umowy o pracę.

Porozumienie stron stosunku pracy w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony (zastępstwo) jest dopuszczalne i wywołuje wynikające z tego porozumienia skutki prawne.

Podstawa prawna:

Art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych ( Dz. U. z 2008 r. Nr 223 poz. 1458)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK