| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak wprowadzić zmiany w czasie pracy urzędu

Jak wprowadzić zmiany w czasie pracy urzędu

W Urzędzie mamy podstawowy system czasu pracy i miesięczny okres rozliczeniowy. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa?

Pracodawca chce wprowadzić zmiany w czasie pracy Urzędu, mianowicie:

1. Pn. - 7.45-15.45
2. Wt. - 7.45-15.45
3. Śr.- 7.45-16.45
4. Czw.- 7.45-15.45
5. Pt. - 7.45-14.45

W Urzędzie mamy podstawowy system czasu pracy i miesięczny okres rozliczeniowy. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa?

Nie, podstawowy system czasu pracy to świadczenie pracy przez pięć dni w tygodniu po 8 godzin na dobę. W związku z tym praca, gdzie w jednym dniu w tygodnia pracownicy mają pracować przez 9 godzin , to jedna godzina jest pracą w godzinach nadliczbowych, których pracodawca nie może planować. W związku z tym taki rozkład czasu pracy może być wprowadzony tylko w równoważnym systemie czasu pracy.

Kodeks pracy określa, jakie systemy czasu pracy, mogą być stosowane przez pracodawców. Należą do nich między innymi:

- tzw. podstawowy system czasu pracy, w którym dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin,
- system równoważnego czasu pracy, w którym dobowy wymiar czasu może być przedłużony, co do zasady, do 12 godzin.

Najpopularniejszym systemem pracy jest podstawowy system czasu pracy. W tym systemie pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków dłużej niż 8 godzin na dobę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Natomiast wprowadzając równoważny system czasu pracy pracodawca może przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza jednego miesiąca. Należy przy tym pamiętać, że przedłużony dobowy wymiar czasu pracy powinien być równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub też dniami wolnymi od pracy.

Podstawa prawna:

Art. 129 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Jakie zasady zatrudnienia obowiązują przy przeniesieniu pracownika samorządowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »