REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty

Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej ofert? Fot. Fotolia
Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej ofert? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogłosiliśmy przetarg na organizację szkolenia zgodnie z PZP. W SIWZ określiliśmy warunki udziału w postępowaniu. Jednym z warunków było zapewnienie trenerów z wykształceniem minimum średnim. Do przetargu przystąpiły 2 firmy. Jedna firma w ofercie napisała, że szkolenie przeprowadzi wykładowca: pan X posiadający wykształcenie: mistrz spawacz. Poprosiliśmy więc o wyjaśnienie czy ten pan posiada wykształcenie średnie bo taki był warunek.

Firma oświadczyła, że pan X posiada wykształcenie średnie. W związku z tym przystąpiliśmy do oceny ofert. Okazało się, że ta firma (z panem X) złożyła najkorzystniejszą ofertę i wygrała. Rozstrzygnęliśmy przetarg, napisaliśmy pisma do Wykonawców zgodnie z PZP. Napisaliśmy pismo do firmy (tej od Pana X), że przed podpisaniem umowy ma nam dostarczyć kilka dokumentów, w tym dokumenty potwierdzające wykształcenie trenerów. Firma nie przedstawiła świadectwa szkolnego pana X i napisała nam pismo wyjaśniające, że tytuł mistrza jest najwyższym stopniem kształcenia zawodowego. Tym samym nie potwierdziła, że pan X posiada wymagane wykształcenie średnie.

REKLAMA

Co powinniśmy teraz zrobić? Czy firma uchyla się od zawarcia umowy? Czy możemy wybrać następną? Czy pomimo iż została dokonana ocena powinniśmy wykluczyć firmę i odrzucić wykonawcę? Czy powinniśmy zrobić coś innego niż zaproponowane rozwiązania?

Zobacz również: Kiedy zamawiający może unieważnić postępowanie

Z opisanego stanu rzeczy wynika, że zamawiający wybrał wykonawcę, który nie potwierdził spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Wybór był jednak spowodowany wprowadzeniem zamawiającego w błąd co do poziomu wykształcenia pana X. W związku z tym, że przed podpisaniem umowy zamawiający dowiedział się o faktycznym wykształceniu pana X, należy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty i powrócić do etapu badania i oceny ofert. Doktryna i orzecznictwo Prawa zamówień publicznych zgodnie przyznają, że zamawiający w takiej sytuacji ma prawo z własnej inicjatywy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty w celu dokonania niezbędnych czynności bez których postępowanie byłoby obciążone jakąś wadą. Tak więc po unieważnieniu wyboru zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy, który posłużył się panem X, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp do złożenia dokumentów i oświadczeń potwierdzających spełnianie warunku (z opisu przypadku wynika, że wykonawca był do tej pory tylko wzywany do wyjaśnień w trybie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp.) Wykonawca może bowiem w ramach uzupełniania dokumentów i oświadczeń zaproponować inną osobę, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, a która będzie posiadać odpowiednie wykształcenie. Dopiero w razie nieuzupełnienia dokumentów i oświadczeń, zamawiający będzie zobowiązany wykluczyć tego wykonawcę z postępowania i dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej z pozostałych ofert wykonawców spełniających wszystkie warunki udziału w postępowaniu.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 26 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907)

Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA