REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zasady obowiązują w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy Wykonawca może polegać na doświadczeniu wykładowców wykazując spełnianie warunków wiedzy i doświadczenia i tym samym dysponowanie osobami zdolnymi do wykonania zamówienia?

Zamawiający jako warunki udziału w postępowania wymaga:

REKLAMA

1. Posiadanie wiedzy i doświadczenia w celu wykazania spełniania tego warunku Wykonawca musi posiadać doświadczenie polegające na należytym wykonaniu w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, minimum dwóch szkoleń w zakresie tworzenia aplikacji w dowolnym języku programowania w grupach co najmniej 5 osobowych.

2. Dysponowanie odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia (posiadającymi niezbędne kwalifikacje do jego wykonania).

W celu wykazania spełniania tego warunku Zamawiający wymaga wykazania, że Wykonawca ubiegający się o zamówienie zapewni:

REKLAMA

- co najmniej dwóch wykładowców do realizacji zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych legitymujących się wykształceniem wyższym informatycznym i posiadających co najmniej 2 letnie doświadczenie w realizacji szkoleń o tożsamej tematyce;
- co najmniej jednej osoby do prowadzenia zajęć z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy legitymującej się co najmniej wykształceniem średnim z zakresu BHP oraz 2 letnim doświadczeniem w zawodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonawca w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu zarówno wiedzy i doświadczenia jak i dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia przedstawił - Oświadczenie wykładowców o oddaniu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy zamówieniu zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Pzp.
- informację zawierającą doświadczenie wykładowców
- wykaz wykonywanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunków wiedzy i doświadczenia, który zawierał przeprowadzone szkolenia przez wykładowcę a nie przez firmę szkoleniową składającą ofertę.

Zobacz również: Cena wyższa niż kwota przeznaczona na realizację zamówienia

Czy Wykonawca może polegać na doświadczeniu wykładowców wykazując spełnianie warunków wiedzy i doświadczenia i tym samym dysponowanie osobami zdolnymi do wykonania zamówienia?

Zamawiający może korzystać z wykładowców, którzy wykonywali czynności w ramach realizacji innego zamówienia, na które w ramach swojego doświadczenia powołuje się wykonawca. Co więcej należy zaznaczyć, że oświadczenie wykładowców o oddaniu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy zamówieniu wydaje się zbędne. To nie jakiś inny podmiot oddaje do dyspozycji wykonawcy swoje zasoby kadrowe, ale sami wykonawcy zgadzają się współpracować z wykonawcą, a to oznacza, że nie zachodzi sytuacja opisana wart. 26 ust. 2b ustawy Pzp.

Tak więc podkreślić trzeba, że całkowicie naturalne i nie budzące wątpliwości jest, że warunki wiedzy i doświadczenia oraz warunek dysponowania osobami do realizacji zamówienia mogą się niejako pokrywać. Wykonawca (firma) mogła z danymi wykładowcami wykonać zamówienie, a ponadto mogła ponownie wyznaczyć ich oraz podać ich doświadczenie dla nowego zamówienia. W razie wątpliwości zamawiającego i nie uznania tego powinien wykonawca skorzystać z przysługujących mu środków ochrony prawnej.

Podstawa prawna:

Art. 26 ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2013 poz. 907)

Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA