REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marszałkowie będą wdrażać Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Wioletta Kępka

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało z samorządami województw porozumienie regulujące zasady wdrażania regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z umową, marszałkowie będą Instytucjami Pośredniczącymi dla wojewódzkiej części programu, na wdrożenie której otrzymają ok. 7 mld euro.

 

 

Najprawdopodobniej pierwszym realizowanym w Polsce programem unijnym na lata 2007-2013 będzie Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL).

Komisja Europejska 11 czerwca br. zaakceptowała ogólny kształt dokumentu, natomiast 22 czerwca br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), jako Instytucja Zarządzająca, podpisało z marszałkami, jako Instytucjami Pośredniczącymi, porozumienie określające zasady realizacji komponentu regionalnego PO KL.

Zgodnie z umową, samorządy województw w latach 2007-2013 z PO KL otrzymają 7 mld euro na projekty dotyczące rynku pracy.

Zadania samorządów

Porozumienie określa m.in. podział obowiązków między MRR - Instytucję Zarządzającą a marszałków - Instytucje Pośredniczące.

Według umowy, zadaniem samorządów województw będzie m.in.:

l dokonywanie wyboru projektów, które będą dofinansowane ze środków komponentu regionalnego,

l zawieranie umów z beneficjentami o dofinansowanie projektu,

l rozpatrywanie protestów zgłaszanych przez beneficjentów,

l dokonywanie płatności na rzecz beneficjentów,

l weryfikacja i poświadczanie wydatków,

l odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych beneficjentom,

l kontrola realizacji dofinansowanych projektów,

l monitorowanie postępów w realizacji komponentu regionalnego, w tym przygotowywanie prognoz wydatków,

l prowadzenie ewaluacji programu,

l zapewnienie realizacji projektów innowacyjnych i ponadnarodowych do wysokości 5 proc. kwoty środków publicznych przeznaczonych na realizację komponentu regionalnego,

l prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych,

l osiąganie celów komponentu regionalnego określonych w szczegółowym opisie priorytetów programu w formie wskaźników rezultatu i produktu.

Samorządy województw mogą delegować część swoich uprawnień na inne instytucje. Umożliwia im to ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz porozumienie z MRR.

Zadania ministerstwa

Mimo że ministerstwo, jako Instytucja Zarządzająca, przekazało część funkcji związanych z realizacją PO KL Instytucjom Pośredniczącym, to zachowało całkowitą odpowiedzialność za całość realizacji programu. Ponadto do jego zadań będzie należeć m.in.:

l wypełnianie obowiązków wynikających z unijnych rozporządzeń, m.in. zapewnienie zgodności wyboru projektów z kryteriami mającymi zastosowanie do programu operacyjnego oraz zasadami wspólnotowymi i krajowymi,

l weryfikacja realizacji projektów i poniesionych wydatków, dostarczanie Komisji informacji umożliwiających jej dokonanie oceny dużych projektów, opracowywanie i przedkładanie Komisji rocznych i końcowych sprawozdań z realizacji,

l przygotowanie szczegółowego opisu priorytetów programu operacyjnego,

l przygotowanie i przekazanie do zatwierdzenia Komitetowi Monitorującemu propozycji kryteriów wyboru projektów,

l określenie kryteriów kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem,

l określenie systemu realizacji programu operacyjnego.

Priorytety regionalne

Program Operacyjny Kapitał Ludzki będzie realizowany równolegle na poziomie centralnym i regionalnym.

Na komponent wojewódzki przeznaczono ok. 62 proc. wszystkich środków programu, ponad 7,1 mld euro. Kwota na komponent centralny wynosi niecałe 3,9 mld euro (34 proc. całości). Pozostałe 4 proc. (ok. 456 mln euro) zostanie przekazane na pomoc techniczną.

Z pieniędzy, które otrzymają marszałkowie, będą wspierane przedsięwzięcia na rzecz osób i grup społecznych, natomiast ze środków centralnych mają być dotowane projekty podnoszące efektywność struktur i systemów.

Zgodnie z umową z ministerstwem, marszałkowie będą wdrażać cztery, spośród jedenastu priorytetów. Będą to:

l Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich,

l Priorytet VII - Promocja integracji społecznej,

l Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki,

l Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

Ze środków przeznaczonych na te priorytety będą wspierane przedsięwzięcia związane m.in. ze zwiększeniem zatrudnienia, edukacją na rzecz rynku pracy, integracją społeczną, rozwojem potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli oraz promocją zdrowia zasobów pracy.

To nie koniec negocjacji

Akceptacja KE dla kształtu programu i podpisanie porozumienia z marszałkami nie kończy procesu przygotowywania dokumentu. MRR pracuje jeszcze nad ostateczną treścią programu, która zostanie skierowana do KE, do formalnej akceptacji.

Według MRR, można się jej spodziewać we wrześniu br. Do końca września ma być również gotowy, przygotowywany przez ministerstwo, system wdrażania programu.

Gdy uda się zachować planowane terminy, to pierwsze konkursy z PO KL mogłyby zostać ogłoszone już w październiku, a pierwsze umowy podpisane pod koniec roku.



Wioletta Kępka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA