REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie instytucje będą kontrolować projekty finansowane z funduszy

_ AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kto będzie kontrolował projekty inwestycyjne? Czy w okresie aplikowania o pomoc z sektorowych programów operacyjnych 2004-2006 były przypadki cofnięcia dofinansowania? Jakie były przyczyny odmowy wypłaty dotacji?

MONIKA NIEWINOWSKA

REKLAMA

departament informacji i promocji Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Zawarcie umowy o dofinansowanie świadczy o tym, że instytucja zarządzająca konkretnym programem unijnym zgadza się na dofinansowanie projektu. Można więc mówić jedynie o przypadkach cofnięca, dofinansowania.

Cofnięcie dofinansowania może być zastosowane w przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości podczas realizacji projektu, np. istotne opóźnienie we wdrażaniu, braki w dokumentacji poświadczającej poniesione wydatki itp. Jest to jednak środek ostateczny.

REKLAMA

Wcześniej instytucja zarządzająca wskazuje błędy i zwraca się z prośbą do beneficjenta o ich naprawienie, np. uzupełnienie braków w dokumentacji. Beneficjent w przypadku cofnięcia dofinansowania będzie musiał zwrócić całą kwotę dofinansowania wraz z odsetkami. By uniknąć tego problemu, należy realizować projekt zgodnie z terminami i innymi postanowieniami zawartymi w umowie o dofinansowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje unijne będą kontrolowane na wszystkich szczeblach przez instytucje zarządzające, pośredniczące, jak i wdrażające. Instytucje zarządzające będą delegować kompetencje w zakresie kontroli instytucjom niższego szczebla. Obecnie podpisano już porozumienia między instytucjami zarządzającymi a instytucjami pośredniczącymi. Instytucje pośredniczące także mają prawo delegowania kompetencji kontrolnych niżej, mogą też część kompetencji zachować dla siebie.

Jeżeli chodzi o regionalne programy operacyjne, to samorządy mają swobodę w wyborze instytucji pośredniczącej, a co za tym idzie, delegowania im kompetencji. Część instytucji jest wyłoniona w procedurze przetargowej. W tych przypadkach porozumienia nie są jeszcze podpisane.

Instytucje zarządzające określają też w drodze wytycznych standardy i procedury kontroli, w sytuacji kiedy instytucje wykonujące zadania w zakresie kontroli będą jednocześnie beneficjentami.

Nie należy zapomnieć o kontrolach, które będą przeprowadzały instytucje zewnętrzne, takie jak: Najwyższa Izba Kontroli albo Regionalna Izba Obrachunkowa. A także delegacje przysyłane przez Komisję Europejską, w szczególności przy dużych projektach inwestycyjnych.

Ostateczną decyzję o sfinansowaniu projektu podejmuje instytucja zarządzająca danym programem unijnym.

REKLAMA

Występują przypadki cofnięcia dofinansowania w sektorowych programach operacyjnych 2004-2006. W przeważającej większości wynikają one z uchybień podczas procedury przetargowej. Także podczas kontroli na miejscu okazuje się czasami, że wydatki, które na papierze wydawały się kwalifikowane, wcale kwalifikowanymi nie były.

Rozpiętość finansowa niewypłacenia dofinansowania jest dość duża. Jakkolwiek nie są to znane spektakularne przypadki, kiedy cofnięto by dofinansowanie dużego projektu realizowanego przez samorząd. Zwrot dotacji dotyczy jedynie tych kosztów, które zostały uznane za niekwalifikowane.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA