REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla miast w budżecie unijnym 2014-2020

REKLAMA

- W polityce spójności na lata 2014-2020 bardziej widoczny będzie jej wymiar miejski. Jednym z najważniejszych narzędzi wsparcia miast będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Proponujemy, by wdrożyć je w Polsce na obszarach funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich oraz, zależnie od decyzji władz regionów i zapisów kontraktów terytorialnych, w miastach o mniejszej wielkości – zapowiedziała minister Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania z przedstawicielami województw i miast na prawach powiatu.

REKLAMA

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument zaproponowany przez Komisję Europejską w pakiecie legislacyjnym dla polityki spójności. Pakiet ten, po negocjacjach w Radzie UE i Parlamencie Europejskim, określi podstawowe zasady inwestowania funduszy polityki spójności w Unii Europejskiej. Dzięki ZIT miasta i ich obszary funkcjonalne (czyli np. okoliczne gminy, których mieszkańcy studiują pracują lub korzystają ze znajdujących się w mieście instytucji kultury czy zdrowia) zostaną włączone w zarządzanie programami operacyjnymi i będą mogły realizować kompleksowe projekty (np. łączące wsparcie typowo inwestycyjne z „miękkim”, tzn. szkoleniami, pomocą osobom wykluczonym itp.), precyzyjnie odpowiadające na ich potrzeby.

REKLAMA

- Proponujemy, by w ramach ZIT możliwe było dofinansowanie inwestycji m.in. w zakresie transportu publicznego, rewitalizacji, poprawy stanu środowiska przyrodniczego czy efektywności energetycznej – poinformowała minister Bieńkowska. ZIT wdrażane byłyby na obszarach funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich (16 ZIT) oraz w miastach o znaczeniu regionalnym i subregionalnym, jeśli taką decyzję podjąłby zarząd danego województwa, zgodnie z zapisami kontraktu terytorialnego (więcej informacji o kontrakcie terytorialnym ).

- Możliwość skorzystania z tego instrumentu zależeć będzie od spełnienia kilku warunków. Umawiające się samorządy powinny zawiązać zinstytucjonalizowaną formę partnerstwa i przygotować program działań ZIT, który będzie podstawą dla udzielenia wsparcia. Muszą także mieć odpowiednią zdolność instytucjonalną, np. kadry, oraz podpisać porozumienie z zarządem województwa, który dysponuje środkami programów regionalnych – powiedział Piotr Żuber, dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej.

Kwestie dotyczące ZIT są obecnie przedmiotem dyskusji na forum unijnym oraz w Polsce. Ostatecznie decyzje zapadną z uwzględnieniem wyników negocjacji budżetu UE oraz rozporządzeń dla polityki spójności.

Druga część spotkania została poświęcona tematyce wyznaczania obszarów funkcjonalnych miast, nad którą pracuje nowoutworzona komórka organizacyjna w MRR, Departament Polityki Przestrzennej. Powstał on w związku z przejęciem przez resort od 1 stycznia 2013 r. zadań z zakresu polityki miejskiej oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego na poziomie krajowym i regionalnym. - Przygotowujemy nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Znajdą się w niej definicje obszarów funkcjonalnych, w tym definicja miejskiego obszaru funkcjonalnego ośrodka wojewódzkiego – zapowiedział Rajmund Ryś, kierujący pracą nowego departamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spotkanie odbyło się 24 stycznia 2013 r. w Warszawie.

źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA