REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Unijne na lata 2014 – 2020

Fundusz Unijny na lata 2014 - 2020
Fundusz Unijny na lata 2014 - 2020
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rada Europejska podjęła zasadnicze decyzje w kwestii budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Już tylko zatwierdzenie postanowień przez Parlament Europejski dzieli Polskę od otrzymania 72,9 miliarda euro na realizację polityki spójności. W pracach nad planowaniem wydatków i systemem inwestowania funduszy unijnych bierze udział Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Na co i ile przeznaczymy środków?

REKLAMA

REKLAMA

Środki otrzymane z budżetu polityki spójności na lata 2014 – 2020 Polska będzie mogła przeznaczyć m.in. na infrastrukturę (połączenia drogowe, kolej, transport publiczny), badania naukowe i ich komercjalizację, modernizację i cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi w administracji), a także rozwój przedsiębiorczości, włączenie społeczne i aktywizację zawodową.

W ramach Funduszy będzie funkcjonowało 6 programów krajowych, a także jeden ponadregionalny, zajmujący się województwami Polski wschodniej. Pełna kwota środków na programy krajowe nie została jeszcze rozdzielona, ze względu na ciągle jeszcze trwające prace nad budżetem w PE. Nie zostały także ostatecznie określone proporcje w ogólnej alokacji miedzy Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego a Europejskim Funduszem Społecznym. Dlatego też na obecnym etapie można określić jedynie wstępne propozycje budżetów dla poszczególnych programów.

Czytaj także: Wsparcie dla miast w budżecie unijnym

Jakie mają być programy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyżej wymienione programy to: Program Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotyczy wsparcia gospodarki, efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku (proponowane środki – 24,158 mld euro); Program Inteligentny Rozwój ma pobudzać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki, poprzez zwiększanie nakładów prywatnych na badania i rozwój (proponowane środki – 7,625 mld euro); Program Wiedza, Edukacja, Rozwój będzie skierowany na wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego jako instrumentu gospodarki opartej o wiedzę (3,197 mld euro); Program Polska Cyfrowa jest przeznaczony dla obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych (1,946 mld euro); Program Pomoc Techniczna ma zapewniać sprawne wdrażanie funduszy polityki spójności (570 mln euro); Program Polska Wschodnia ma poprawić pozycję konkurencyjną Polski wschodniej poprzez wzmocnienie rozwoju gospodarczego (2 mld euro) i Regionalne Programy Operacyjne, które mają zwiększać konkurencyjność regionów i podnosić jakość życia ich mieszkańców (proponowane środki to aż 28,089 mld euro).

Sprawdź również: Forum

Perspektywa na lata

 Perspektywa na następne kilka lat to przede wszystkim premiowanie przedsięwzięć wspierających i stymulujących gospodarkę. Najistotniejsze będą projekty wspierające innowację oraz działające na rzecz udynamicznienia gospodarki, przynoszące realne korzyści ekonomiczne. Głównymi odbiorcami unijnego wsparcia będą przedsiębiorcy oraz samorządy. Ma także zostać położony duży nacisk na działania, prowadzące do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego i przestrzennego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA