REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 165 milionów euro na projekty transgraniczne

REKLAMA

11 października br. podczas konferencji w Bukowelu na Ukrainie, został oficjalnie zainaugurowany Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Na rozwój wspólnych inicjatyw na terenie przygranicznych regionów Polski i pobliskich obwodów Ukrainy i Białorusi, Unia Europejska przeznaczyła kwotę ponad 165 milionów euro. Rusza Program PL-BY-UA 2014-2020

Koncepcje projektów do 31 grudnia 2016 roku

Wnioski, najpierw w postaci ogólnych koncepcji projektów, należy składać od 11 października do 31 grudnia 2016 roku. Następnie, wybrani wnioskodawcy zostaną poproszeni o złożenie pełnych wniosków aplikacyjnych. Najlepsze inicjatywy uzyskają dofinansowanie ze środków UE od 100 tys. do 2,5 mln euro (maksymalnie do 90% zatwierdzonych kosztów projektu). Łączny budżet przeznaczony  na realizację projektów wybranych w pierwszym naborze to ponad 80 milionów euro.

REKLAMA

Nowa hala sportowa w Przebrodzie, w gminie Suwałki zbudowana ze środków Programu

W listopadzie, w każdym z 14 regionów uczestniczących w Programie, zostaną zorganizowane spotkania informacyjne, podczas których Wspólny Sekretariat Techniczny szczegółowo omówi zasady konkursu. Dodatkowo w grudniu odbędą się jeszcze szkolenia dla tzw. „beneficjentów wiodących”, odpowiedzialnych za złożenie wniosków.

Dokumentacja konkursowa wraz z wytycznymi dla wnioskodawców dostępna jest na stronie internetowej nowego Programu: www.pbu2020.eu.

W kolejnych latach zorganizowane zostaną jeszcze dwa nabory wniosków. Drugi konkurs projektów z całkowitym budżetem wynoszącym ponad 28 mln euro, rozpocznie się 1 października 2018 roku. Z kolei nabór na tzw. „małe projekty” z dofinansowaniem na poziomie 20 - 60 tysięcy euro zostanie zainagurowany 1 grudnia 2017 roku.

Na partnerskich warunkach

Podstawowym warunkiem zakwalifikowania projektu do realizacji jest zawiązanie partnerstwa transgranicznego przez organizację z Polski z przynajmniej jednym partnerem z Białorusi i/lub Ukrainy. Partnerami mogą być władze lokalne i regionalne, instytucje centralne odpowiedzialne za realizację zadań publicznych na poziomie regionalnym lub lokalnym, organizacje pozarządowe, lokalne instytucje zaangażowane w regionalną współpracę i integrację, ośrodki edukacyjne, kulturalne, badawcze i naukowe oraz regionalne oddziały takich służb jak straż graniczna czy jednostki ratownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od Suwałk, przez Polesie, aż do Użgorodu

Współpraca przygraniczna jest zwykle kojarzona z wąskim pasem rozciągającym się wzdłuż granic państwowych. Program PL-BY-UA 2014-2020 ma znacznie szerszy zasięg obejmujący aż 12 podregionów w 4 województwach w Polsce oraz 4 obwody na Białorusi i 6 obwodów na Ukrainie. Dodatkowo w Programie mogą również wziąć udział organizacje spoza tego obszaru, jednak tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy bez ich udziału osiągnięcie celów projektu nie jest możliwe.

Transgraniczne wyzwania

Projekty zgłaszane do realizacji w ramach programu muszą zakładać osiągnięcie ściśle określonych celów. 4 priorytetowe obszary tematyczne to:

  1. DZIEDZICTWO - promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego
  2. DOSTĘPNOŚĆ - poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych
  3. BEZPIECZEŃSTWO - wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony
  4. GRANICE - promocja zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami

Jest o co walczyć

REKLAMA

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, które wzięły udział w poprzedniej edycji Programu w latach 2007-2013 nie mają żadnych wątpliwości, że przyniósł on mieszkańcom ich regionów ogromne korzyści. W ciągu 7 lat zrealizowanych zostało łącznie 117 projektów, wśród których dominowały inwestycje infrastrukturalne (m. in. modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, rozwój ochrony środowiska oraz budowa infrastruktury turystycznej), przedsięwzięcia kulturalne i szkoleniowo – badawcze oraz działania związane z rozwojem przedsiębiorczości na terenach przygranicznych.

Ze środków programowych gruntownie zmodernizowano infrastrukturę 5 przejść granicznych; powstało 116 km nowych dróg; zmodernizowano lub wybudowano 5 oczyszczalni ścieków oraz  ponad 90 km linii kanalizacyjnych. Dzięki programowi poprawiła się jakość życia osób mieszkających na pograniczu – ponad 2360 gospodarstw domowych i biur podłączono do sieci wodociągowej. Wspólne przedsięwzięcia dotyczyły także doposażenia sektora medycznego. Odnowiono wiele atrakcji turystycznych. Wytyczono ponad 1800 km nowych szlaków krajoznawczych i rowerowych. Przeprowadzono również 186 wspólnych badań naukowych.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że sukcesu programu nie należy postrzegać jedynie przez pryzmat nowopowstałej infrastruktury, lecz przede wszystkim trzeba docenić jego wartość w wymiarze integracji lokalnych społeczności zamieszkujących tereny przygraniczne. Budowanie wzajemnych relacji, kreowanie tożsamości regionalnej oraz wyzwalanie lokalnej energii w trakcie partnerskich działań dla dobra wspólnego, to kapitał, który będzie procentować przez następne pokolenia.

więcej informacji: www.pbu2020.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    REKLAMA

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA

    Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

    Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

    Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

    Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

    REKLAMA