REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie możliwości daje przejęcie lotnisk wojskowych przez samorządy

_ wej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie okoliczności muszą brać pod uwagę samorządy terytorialne decydujące się na utworzenie lotniska cywilnego? Jaka forma organizacyjna może okazać się najskuteczniejsza przy realizacji takiego przedsięwzięcia?

Jacek Kowalski

REKLAMA

burmistrz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, które jest udziałowcem w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin

REKLAMA

Ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego, oraz o zmianie niektórych innych ustaw dają nareszcie możliwość skorzystania z gotowej infrastruktury lotniskowej dla szybkiego rozwoju transportu lotniczego.

Mimo iż restrukturyzacja armii polskiej rozpoczęła się w roku 1990, a pięć lat później mieliśmy dokładny obraz terenów po byłych lotniskach wojskowych zbędnych dla obronności kraju, musieliśmy czekać 13 kolejnych lat na możliwość wykorzystania tego oczywistego potencjału. W tym czasie w wielu miejscach uległ on już częściowej dewastacji. Nasuwa się w tym miejscu przykład wojskowego lotniska w Modlinie, na którym w latach 90. planowane były przynajmniej dwa duże przedsięwzięcia logistyczne i lotniskowe, z których żadne nie doszło do skutku. Gdyby władzom wystarczyło konsekwencji w działaniu, dzisiaj obchodzilibyśmy pewnie 15-lecie funkcjonowania cywilnego portu lotniczego w tym miejscu.

REKLAMA

Większość byłych większych lotnisk wojskowych, które będą podlegały powołanej ustawie, trafi w ręce samorządów wojewódzkich i jest to bardzo dobre z kilku powodów. Oto samorząd wojewódzki ma narzędzia do budowania polityki i strategii regionalnej, która może stymulować budowę centrów logistycznych, turystycznych i innych w oparciu o regionalny port lotniczy. Województwo jest na tyle zasobne, że w odróżnieniu od mniejszych jednostek samorządu jego budżet może podołać tak dużej inwestycji. Ten akurat szczebel samorządu posiada także pewne preferencje w pozyskiwaniu funduszy europejskich, które może skierować na element rozwoju regionalnego, jakim jest lotnisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lotnisko regionalne przybliża transport lotniczy do klienta, co samo w sobie może stymulować popyt na te usługi. Sieć takich lotnisk w Polsce wymusi konkurencję, co dodatkowo ma szansę obniżyć koszty usług przewozowych i okołolotniskowych. Regionalny port lotniczy będzie mógł obsłużyć nie tylko tanich przewoźników, ale także przewozy towarowe, czarterowe i prywatne. Jeśli popatrzymy dalej w przyszłość, to o ile skuteczniejsze może być na przykład lotnicze pogotowie ratunkowe, jeśli będzie mogło dotrzeć do wielu zakątków kraju.

Naturalnie port lotniczy jest przedsięwzięciem komercyjnym, które nie powinno generować strat. Rynek usług lotniczych w Polsce jest, i długo jeszcze będzie, rynkiem wschodzącym. Zatem forma prawna takiego przedsiębiorstwa powinna być dostosowana do warunków rynkowych. Przy udziale funduszy publicznych właściwa będzie spółka prawa handlowego. Udziały w takich spółkach docelowo będą dostępne dla inwestorów prywatnych - w tak dużym przedsięwzięciu może mieć uzasadnienie przechodzenia przez karkołomne uwarunkowania prawne partnerstwa publiczno-prywatnego. Póki co, patrząc na niedaleką przyszłość np. Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, podmioty publiczne przy udziale funduszy zewnętrznych potrafią sobie poradzić w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Gdyby prawo nadążało za rozwojem, mamy szansę na szybki rozwój komunikacji lotniczej i wejście w prawdziwy XXI wiek w tej dziedzinie.

wej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA