REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są oczekiwania inwestorów? Jakie czynniki wpływają na to, że do jednej gminy przybywa dużo inwestorów, a inne są omijane? Czy rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych to rzeczywiście tak ważny element, na który zwracają uwagę inwestorzy?

ANNA GORZKOWSKA

REKLAMA

specjalista ds. public relations w Departamencie promocji gospodarczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Istnieje wiele czynników wpływających na atrakcyjność danej lokalizacji, na które władze regionalne i lokalne nie mają bezpośredniego wpływu. Są to np. położenie geograficzne, rynek zbytu, dostęp do surowców itp. Czynniki, na które samorząd może mieć wpływ, to między innymi: dostępność terenów pod inwestycje, jakość infrastruktury technicznej oferowanych nieruchomości, jakość obsługi inwestora w urzędzie gminy oraz lokalne zachęty podatkowe, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Oczekiwania inwestorów wobec przyszłej lokalizacji są różne, ale istnieją pewne wspólne kryteria dla wszystkich. I tak np. główne cechy działki idealnej dla projektu z branży produkcyjnej to:

• uregulowany stan prawny (najlepiej jeden właściciel),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przeznaczenie pod działalność produkcyjną w aktualnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,

• odrolnienie i odlesienie,

• pełne wyposażenie w infrastrukturę techniczną, doprowadzoną do granic działki (woda, elektryczność, gaz, linia telefoniczna),

• położenie w pobliżu drogi szybkiego ruchu,

• dobry dojazd do granic działki,

• płaskie ukształtowanie terenu, kształt działki zbliżony do prostokąta,

• brak zagrożenia osunięciem terenu i powodzią, grunt nieskażony ekologicznie, niepodmokły, bez stanowisk archeologicznych i bez obiektów do wyburzenia.

Inwestorzy oczekują terenów spełniających standardy spotykane co najmniej w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), tj. działek z doprowadzonymi mediami i czytelnym układem komunikacyjnym.

Obniżenie podatków od nieruchomości to bardzo atrakcyjna zachęta dla inwestorów. Jednak przed zastosowaniem tego narzędzia należy zastanowić się, jakich inwestorów gmina chce pozyskać za jego pomocą. Obniżenie podatków jako zachęta inwestycyjna powinno być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wybór preferowanych branż i wielkości inwestorów warto uzależnić od zasobów gminy, rodzaju terenów inwestycyjnych, cech lokalnego rynku pracy, a przede wszystkim - efektów, jakie dla gminy mają przynieść inwestycje. Wygrywają najlepiej przygotowane gminy oraz te, które wyróżniają się przychylnością i elastycznością lokalnych władz.

Z doświadczeń PAIiIZ wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się:

• gminy, których tereny inwestycyjne są objęte statusem SSE,

• gminy dysponujące atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi z rozwiniętą infrastrukturą techniczną, położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast lub przy głównych szlakach komunikacyjnych,

• regiony, w których dostępne są wykwalifikowane kadry,

• miejsca, w których obecni są już inni inwestorzy z danej branży.

Rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych jest jednym z kluczowych czynników wskazanych przez menedżerów międzynarodowych korporacji pytanych przez Ernst & Young o najistotniejsze czynniki przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA