REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 lipca: wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu; w Warszawie przywódcy UE

REKLAMA

1 lipca w dzień inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej do Warszawy przyjadą szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef KE Jose Barroso - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Odbędzie się też uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu.

Sprawa wspólnego posiedzenia posłów i senatorów w dzień inauguracji polskiej prezydencji była omawiana w środę podczas Rady Gabinetowej, w której poza prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i ministrami wzięli też udział marszałkowie Sejmu Grzegorz Schetyna i Senatu Bogdan Borusewicz.

REKLAMA

Źródła PAP zbliżone do tego spotkania informują, że podczas Rady pojawiły się wątpliwości konstytucyjne, czy planowane na 1 lipca posiedzenie można określić Zgromadzeniem Narodowym. W ustawie zasadniczej wymienione są bowiem okoliczności, w jakich dochodzi do jego zebrania - Zgromadzenie m.in. przyjmuje przysięgę od nowo wybranego prezydenta.

REKLAMA

We wspólnym posiedzeniu obu Izb parlamentu weźmie udział prezydent i premier. Jeszcze nie zakończyły się ustalenia dotyczące scenariusza tych uroczystości; póki co przewidziane jest, że rozpoczną się one o godz. 11, a głos mają zabrać Komorowski, Schetyna i Borusewicz.

W czasie uroczystego zgromadzenia Sejmu i Senatu odtworzone zostanie też wideoprzesłanie od szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i przewodniczącego parlamentu Węgier, które oddają Polsce stery w Radzie UE, Laszlo Koevera. Od 1 lipca na sali sejmowej na pół roku znajdzie też swoje miejsce flaga UE.

1 lipca do Warszawy przyjadą też szefowie unijnych instytucji. Po uroczystościach w Sejmie Tusk spotka się w Kancelarii Premiera z szefem rządu Węgier Viktorem Orbanem. W trakcie spotkania nastąpi formalne przekazanie prezydencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Później planowane są spotkania Tuska z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso.

REKLAMA

Wczesnym wieczorem Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji, w trakcie której przewidziane są oficjalne wystąpienia Tuska, Orbana, Barroso i Van Rompuya. Po części oficjalniej odbędzie się zamknięta dla mediów premiera opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Davida Pountneya oraz bankiet.

Z kolei w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna. To 50-minutowy utwór na głos i orkiestrę z wykorzystaniem tekstów młodego aktora Mateusza Kościukiewicza, z którym kompozytor pracował na planie filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Reinbert de Leeuwm, wystąpi śpiewaczka Jadwiga Rappe (alt).

Otwarte dla szerokiej publiczności będzie całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach w stolicy. Na Mariensztacie stanie scena dziecięca EUgeniusz gdzie zagrają międzynarodowe zespoły; na scenie EUharmonia na Rynku Nowego Miasta odbędą się koncerty muzyki etno w wykonaniu ponad setki muzyków z różnych zakątków Europy. Wystąpi m.in. węgierski zespół Teka z tancerzami, Kapela ze Wsi Warszawa i The Destroyers - osiemnastoosobowa formacja z Wysp Brytyjskich. Aż do godz. trzeciej nad ranem na scenach TrzeciE Ucho w nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik posłuchać będzie można muzyki eksperymentalnej, alternatywnej i niezależnej. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.

Wielki koncert finałowy TU Warszawa z okazji inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, w którym wezmą udział Tusk i Van Rompuy, odbędzie się przed Pałacem Kultury. Również tam zaplanowane są krótkie przemówienia.

Autorami scenariusza i reżyserami widowiska są Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki. Na trzech połączonych scenach na Placu Defilad zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, towarzyszyć im będą materiały filmowe i pokazu sztucznych ogni. Wystąpią m.in. grupa wokalna Manhattan Transfer, wokalista Michael Bolton, saksofonista Kenny G i wokalistka Angie Stone oraz Dolores O'Riordan (The Cranberries).

Rano premier będzie gospodarzem zamkniętego spotkania z około 60-osobową grupą korespondentów zagranicznych mediów z Brukseli. Szef rządu zaprezentuje przedstawicielom prasy z całej UE cele polskiej prezydencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA