| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Współpraca > Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Czy jednostka budżetowa ma możliwość zawierania umów barterowych? Czy umowy takie mogą być zawierane bez możliwości rozliczania świadczeń na zasadzie kompensaty bez pokazania wydatku i dochodu?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie twierdzi, iż nie ma podstaw prawnych do zawierania przez samorządowe jednostki budżetowe umów barterowych.

Izba wskazuje, iż funkcjonujące w jednostkach samorządu terytorialnego jednostki budżetowe prowadzą gospodarkę finansową w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) oraz wydane na podstawie delegacji ustawy rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz. U. Nr 241, poz. 1616, z późn. zm.).

Zobacz również: Przeznaczenie niewykorzystanych do końca roku budżetowego środków finansowych

Cechą charakterystyczną jednostek budżetowych jest to, że swoje wydatki pokrywają bezpośrednio z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, a pobrane dochody odprowadzają do budżetu tej jednostki. O przedmiocie działalności jednostek budżetowych decydują organy jednostki samorządu terytorialnego, które określają zakres realizowanych zadań publicznych oraz zakres uprawnień składających się na samodzielność w zakresie gospodarki finansowej oraz gospodarowania mieniem przekazanym w zarząd, a kierownicy jednostek budżetowych działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zarząd województwa [art. 56 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 596, ze zm.)].

W ocenie RIO w Szczecinie, biorąc pod uwagę znaczenie planu finansowego w działalności samorządowych jednostek budżetowych, który zakreśla przeznaczenie i wysokość wydatków finansowych ze środków publicznych, umowa barterowa, której istotą jest wymiana towarów lub usług nie znajduje prawnych podstaw do jej zawierania.

Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. P.0542.38.AS.2015

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE, CZYLI 500 ZŁ NA DZIECKO

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »