REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IBM modernizuje Straż Graniczną

REKLAMA

REKLAMA

  Warszawa: Firma IBM modernizuje system informatyczny Straży Granicznej. Zaproponowany przez konsultantów firmy IBM kompleksowy system IT obejmuje m.in. centralne repozytorium dokumentów, rejestr użytkowników, mechanizmy zabezpieczające oparte na architekturze PKI, help desk, portal zewnętrzny i wewnętrzny, platformę e-learningową oraz narzędzia do zarządzania zasobami. Planowany czas zakończenia pozostałych projektów IBM w Straży Granicznej to koniec 2008 roku.


Po wejściu Polski do strefy Schengen przed Strażą Graniczną pojawiły się nowe wyzwania. Formacja odpowiedzialna jest obecnie m.in. za zabezpieczenie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwo granic wewnętrznych UE. Na odcinku polskiej granicy wzmocniona została służba patrolowa i kontrole legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Funkcjonariusze koncentrują się na ujawnianiu fałszerstw dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz całej strefy, przeciwdziałają nielegalnemu przerzutowi na terytorium kraju materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także przemytowi narkotyków i środków odurzających oraz wywozowi z Polski przedmiotów zabytkowych.

REKLAMA

 

                                                                                            mjr Grzegorz Wojtkun

 

Straż Graniczna poszukiwała efektywnego i bezpiecznego systemu teleinformatycznego, który miał zaspokoić rosnące wymagania związane z ochroną granic, kontrolą ruchu granicznego oraz  konsultacjami wizowymi. System miał także wspierać wykrywanie i zapobieganie przestępstw granicznych. Nowy system teleinformatyczny Straży Granicznej pozwolił znacznie zwiększyć skuteczność wykonywania powierzonych zadań, podnieść bezpieczeństwo gromadzonych
i przesyłanych danych, a także zoptymalizować wydatki na utrzymanie infrastruktury i posiadanych zasobów.

„Utrzymanie wysokiej sprawności operacyjnej w każdej dużej instytucji jest ogromnym wyzwaniem dla informatyków. W tak rozbudowanej logistycznie i strukturalnie formacji, jaką jest Straż Graniczna to zadanie wyjątkowo trudne. Aby sprostać tym wymogom konieczne było szybkie wprowadzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Poszukiwaliśmy partnera, który pomoże nam nie tylko zaprojektować, ale także sprawnie wdrożyć system odpowiadający wszelkim międzynarodowym wymaganiom. Głównie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą IBM.” – powiedział mjr Grzegorz Wojtkun zastępca Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej ( na zdjęciu) .

Najtrudniejsze zadanie polegało na dostosowaniu infrastruktury technicznej Straży do korzystania
z zasobów udostępnionych przez Unię Europejską, w tym przede wszystkim Systemu Informatycznego Schengen i Systemu Informacji Wizowej. To warunek niezbędny do skutecznego kontrolowania legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski, a także wykrywania fałszowania dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Strefy Schengen. Problem został rozwiązany dzięki wdrożeniu zaproponowanego przez IBM Centralnego Repozytorium Dokumentów opartego na systemie telekopiowym oraz systemach przetwarzania danych, które usprawniają identyfikację obcokrajowców ubiegających się o wizę.

Równie istotna była potrzeba stworzenia nowoczesnej sieci komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Funkcjonowanie Straży Granicznej z wykorzystaniem starych technologii było utrudnione. Projekt modernizacji w tym obszarze objał wdrożenie nowoczesnego systemu poczty elektronicznej oraz systemu telefonii IP, a także zintegrowanej centralnej książki teleadresowej. Zaimplementowane rozwiązanie umożliwia bezpośrednią komunikację nie tylko pomiędzy użytkownikami aparatów telefonicznych, ale także pomiędzy nimi a użytkownikami komputerów stacjonarnych i przenośnych, na których zainstalowane jest proste w obsłudze oprogramowanie obsługujące nawiązywanie
i odbieranie połączeń.

„Najważniejsze jednak, że – bez względu na sposób komunikacji - informacja z punktu granicznego
o podejrzanie wyglądającej lub zachowującej się osobie błyskawicznie dociera do odpowiednich służb”.

wyjaśnia mjr Grzegorz Wojtkun zastępca Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej.

Bezpieczeństwo systemów i danych, gwarantuje niezależne centrum autoryzacji bazujące na architekturze PKI (Public Key Infrastructure). Do uwierzytelniania funkcjonariuszy uprawnionych do obsługi urządzeń służbowych wykorzystywane są karty dostępowe wyposażone w procesory.
System komunikacyjny uzupełnia oprogramowanie do zarządzania połączeniami telefonicznymi
i konferencjami. Koordynuje on działanie telefonów wyposażonych w ekrany dotykowe, pozwala na prowadzenie telekonferencji a także zestawianie równoczesnych połączeń z wieloma użytkownikami.
Nad sprawnym działaniem wszystkich rozwiązań teleinformatycznych czuwają pracownicy działu wsparcia, którzy korzystają z dostarczonego także przez IBM systemu help desk. Zintegrowane
z telefonią IP oprogramowanie,  pozwala funkcjonariuszom na błyskawiczne zgłaszanie wszelkiego typu usterek użytkowanego sprzętu. System, zgodnie z ustawionymi priorytetami, automatycznie tworzy kolejkę zgłoszeń, a także wspomaga operatora systemu w skutecznym rozwiązaniu problemu.

Dopełnieniem kompleksowego wsparcia funkcjonowania Straży Granicznej przez IT jest nowoczesny portal internetowy (www.strazgraniczna.pl). Rozwiązanie opracowane przez konsultantów IBM (począwszy od zaprojektowania układu graficznego, poprzez wprowadzanie zawartości poszczególnych działów, aż po opracowanie ścieżki rozwoju technologicznego i rozbudowy funkcjonalnej) umożliwia skuteczną komunikację Straży z mediami, podmiotami gospodarczymi a także obywatelami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

bj

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA