REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury służb mundurowych

Monika Pązik
Emerytury służb mundurowych. / fot. ShutterStock
Emerytury służb mundurowych. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat oraz 25 lat stażu w służbie. Dodatkowo mundurowi renciści od 2014 r. nie będą uprawnieni do uzyskania wyższego świadczenia. Na jakiej podstawie nabywa się prawo do emerytury mundurowej oraz w jakim wymiarze?

Funkcjonariusze mundurowi 10 formacji podlegających Ministerstwu spraw wewnętrznych oraz żołnierze zawodowi otrzymują prawo do świadczeń na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin (Dz.U.2013.667). Na podstawie przepisów ustawy funkcjonariuszom zwolnionym ze służby przysługuje z budżetu państwa prawo do zaopatrzenia emerytalnego za wysługę lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby a członkom ich rodzin - w razie śmierci żywiciela. Oznacza to, że funkcjonariusze oraz żołnierze zawodowi nie są włączeni do powszechnego sytemu emerytalnego do ZUS. 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące warunków uzyskania prawa do emerytury mundurowej. Jednakże dotyczy to osób, które wstąpiły do służby od 2013 r.

REKLAMA

Zobacz również: Statut żołnierza zawodowego ze względu na jego uposażenie

Zmiany w emeryturach mundurowych od 2013 r.

Do 31 grudnia 2012 r. prawo do uzyskania świadczenia emerytalnego służb mundurowych przysługiwało funkcjonariuszom lub żołnierzom zawodowym po 15 latach służby bez względu na wiek. Oznaczało to, że funkcjonariusz mógł nabyć prawo do emerytury po ukończeniu nawet 35 lat. Od 1 stycznia 2013 r. wymagane jest spełnienie dwóch warunków do otrzymania prawa do świadczeń emerytalnych, w tym wieku i stażu pracy. Minimalny wiek uprawniający do emerytury to 55 lat a minimalny staż służby to 25 lat. Żołnierz, który w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej osiągnął staż służby 25 lat, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku. Wysokość świadczenia będzie zależała od wysokości przyznawanej pensji. Podstawę wymiaru stanowi zatem średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami stałymi. Poprzedni system zakładał, że emeryturę wylicza się na podstawie ostatniego uposażenia. Funkcjonariusz/żołnierz ma prawo wskazać kolejne 10 lat służby stanowiące podstawę wymiaru emerytury.
Od 2014 r. rząd przewiduje zmiany w przyznawaniu emerytur mundurowym rencistom. Oznacza to, iż nie będą oni mieli prawa do wyższego świadczenia emerytalnego powiększonego o 15%.

Wysokość emerytury mundurowej

Do 31 grudnia 2012 r. emerytura mundurowa żołnierza stanowiła 40% podstawy jej wymiaru oraz każdy rok dodatkowej pracy powodował zwiększenie jej o dodatkowe 2,6%. Po wprowadzonych zmianach od 1 stycznia 2013 r. emerytura żołnierza wynosi 60% podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i wzrasta odpowiednio o 3% za każdy kolejny rok służby. Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w trakcie prowadzonych działań wojennych. Żołnierz, który został powołany po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej lub innej służby uwzględnianej przy ustalaniu prawa do emerytury policyjnej, ma prawo wyboru ustalenia emerytury na zasadach i w wysokości określonych w przepisach ustawy.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA