| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Szkolenie a redukcja punktów karnych kierowcy

Szkolenie a redukcja punktów karnych kierowcy

Czy odbycie przez kierowcę szkolenia po przekroczeniu 24 punktów karnych skutkuje redukcją tych punktów? Co z obowiązkiem ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy?

Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późń. zm.) policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisuje się odpowiednią liczbę punktów w skali od 0 do 10 i wpisuje się do tej ewidencji.

W myśl art. 130 ust. 2 tej ustawy punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 1 roku od dnia naruszenia, chyba że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć przypisana liczba punktów przekroczyłaby 24 punkty lub w przypadku kierowców, o których mowa w art. 140 ust. 1 pkt 3 - 20 punktów. Natomiast na podstawie art. 130 ust. 3 tej ustawy kierowca wpisany do ewidencji, o której mowa w ust. 1, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Zobacz również: Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Jednocześnie na podstawie § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 488) wydanego na podstawie art. 130 ust. 4 w/w ustawy odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24.

Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Op 250/14 (LEX nr 1490657) stwierdził, iż: „odbycie szkolenia nie może spowodować cofnięcia faktu, że został przez kierującego przekroczony limit 24 punktów. Ustawodawca nie wymaga, aby w dacie wydawania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego widniał wpis, że kierujący pojazdem nadal ma przypisane ponad 24 punkty, gdyż w świetle przepisów ustawy istotne jest samo przekroczenie tej liczby punktów. Jak i, że tylko w okresie, w którym kierowca otrzymał co prawda punkty karne, ale nie przekroczyły one liczby 24, ma on możliwość poprawienia swojej sytuacji, wykorzystując szkolenie, o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy, co powoduje odjęcie mu pewnej liczby punktów. Po przekroczeniu wyznaczonego limitu 24 punktów pozostaje do zastosowania wyłącznie środek dyscyplinujący w postaci bezwzględnego obowiązku poddania się sprawdzeniu kwalifikacji.

Wynika z powyższego, iż jeżeli kierowca przekroczy 24 punkty karne, nie może starać się je redukować, poprzez odbycie szkolenia opisanego w art. 130 ust. 3 w/w ustawy. W takim przypadku kierowca traci prawo jazdy i musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Natomiast odbycie szkolenia, nic nie jest w stanie takiemu kierowcy pomóc.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK