| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Gospodarka komunalna

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - sposób realizacji obowiązków przez gminę

Aktualizacja: 26.02.2013

Zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej. Jedną z ustaw wprowadzających szczególne zasady jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. »

Gospodarka komunalna - brak definicji, a zakres obowiązków gminy

Aktualizacja: 25.02.2013

Pojęcie „gospodarka komunalna” zostało przez ustawodawcę zdefiniowane bardzo ogólnie. Jednostki samorządu terytorialnego są jednak zobowiązane do realizacji ściśle określonego rodzaju zadań w tym zakresie. Co zatem należy rozumieć pod pojęciem „gospodarka komunalna”? »

Rodzaje odpadów komunalnych

Aktualizacja: 23.12.2012

Przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Bytowanie człowieka przyczynia się do powstawania odpadów zaliczanych do innych grup katalogu odpadów (w myśl zasady, że każdy odpad wytworzony w gospodarstwie domowym jest odpadem komunalnym). »

ANR będzie mogła przekazywać grunty na budowę cmentarzy

Aktualizacja: 17.12.2012

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła przekazać państwowe grunty na budowę i rozbudowę cmentarza komunalnego wraz z niezbędną infrastrukturą - zakłada znowelizowana przez Sejm w piątek ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa. »

Prezydent Torunia: opłaty za wywóz śmieci powinny być liczone od osoby

Aktualizacja: 10.12.2012

Prezydent Torunia proponuje radnym ustalanie opłat za wywóz śmieci na podstawie liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Od 1 lipca 2013 roku organizacja wywozu odpadów będzie zadaniem samorządów. »

Samorządowcy chcą, by deklaracje ws. śmieci można było złożyć przez internet

Aktualizacja: 06.12.2012

Samorządy chcą, by deklaracje, jakie w 2013 r. będą musieli złożyć właściciele nieruchomości, by gmina zajęła się ich śmieciami, mogły być wysyłane przez internet. Wskazują, że wejście w życie tzw. ustawy śmieciowej uruchomi wielką biurokratyczną operację. »

Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami - Targi i Konferencja SOSEXPO 2013

Aktualizacja: 13.11.2012

Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami - Targi i Konferencja SOSEXPO 2013 »

Rekompensaty w gospodarce odpadami na nowych zasadach

Aktualizacja: 23.10.2012

Od charakteru rekompensaty udzielanej przez samorządy podmiotom świadczącym usługi publiczne w zakresie gospodarki odpadami zależy m.in. obowiązek notyfikacji w Komisji Europejskiej. Dlatego należy sprawdzać, jakie warunki spełnia taka rekompensata. »

Lepszy stan infrastruktury sanitarnej wokół Jezior Mazurskich

Aktualizacja: 17.09.2012

W ciągu ostatnich 5 lat w znaczący sposób poprawiła się infrastruktura sanitarna w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Miejscowe gminy zmodernizowały stację uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków i wydłużyły sieć kanalizacyjną - wynika z raportu NIK. »

Przygotowanie uchwał w sprawie odpadów

Aktualizacja: 10.09.2012

Zostało niewiele czasu na przygotowanie i przyjęcie uchwał wprowadzających w gminach nowy system gospodarowania odpadami. To już ostatni moment na rozpoczęcie prac nad tymi dokumentami. »

Śląskie: sejmik przyjął plan gospodarki odpadami komunalnymi

Aktualizacja: 27.08.2012

Radni Sejmiku Woj. Śląskiego przyjęli wojewódzki plan gospodarki odpadami. Plan dzieli region na cztery tzw. regiony gospodarowania odpadami - z przypisanymi instalacjami ich przetwarzania i składowiskami. »

Regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych

Aktualizacja: 21.08.2012

Właściwe funkcjonowanie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest uzależnione od podjęcia zgodnej współpracy między samorządami i inwestorami prywatnymi przy budowie i eksploatacji regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Niewystarczająca liczba nowoczesnych technologicznie instalacji utrudni realizację założeń przyjętych u podstaw nowego systemu. »

Wiceminister środowiska: nowe prawo o wywozie śmieci jest dobre

Aktualizacja: 26.07.2012

Nowe przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach są obchodzone przez niektóre gminy - wynika z informacji PKPP Lewiatan. Wiceminister środowiska Piotr Woźniak podkreślił, że prawo jest dobre i musi obowiązywać wszystkich. »

MSW: 108 mln zł dla samorządów

Aktualizacja: 04.07.2012

Minister spraw wewnętrznych przyznał kolejne już w tym roku pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu sześciu województw, które zostały najbardziej poszkodowane przez klęski żywiołowe w latach 2009-2011, m.in. przez powódź z 2010 r. 191 samorządów z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego otrzymało w sumie ponad 108 mln zł. »

Przeciwdziałanie nielegalnym przewoźnikom

Aktualizacja: 20.06.2012

Do zadań jednostek samorządu terytorialnego należą m.in. sprawy transportu zbiorowego. Organy gmin i powiatów występują tu nie tylko w charakterze regulatorów, lecz organizatorów transportu lokalnego. Praktyka wskazuje jednak, że coraz częściej przegrywają z nielegalnymi przewoźnikami. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK