REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gospodarka komunalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie prawa i obowiązki ma gmina we wspólnocie mieszkaniowej

Nawet gminy, które posiadają większość lokali w budynku wspólnoty mieszkaniowej, mogą nie mieć decydującego głosu w jej sprawach. Wystarczy, że kilku pozostałych właścicieli posiada 20 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej i może zażądać, żeby przy podejmowaniu uchwał każdy właściciel miał jeden głos.

Dotacje unijne na rozwój transportu publicznego w gminie

Gminy mają kilka źródeł dofinansowania realizacji projektów z zakresu transportu zbiorowego i infrastruktury transportowej. Za unijne pieniądze można kupić środki transportu, zbudować trasy rowerowe. Wspierane będą przede wszystkim projekty energooszczędne i przyjazne środowisku.

Samorząd ma trzy możliwości zlecania świadczeń publicznych usług transportowych

Jeśli samorząd będzie chciał skorzystać z unijnych dotacji i kupić nowy tabor autobusowy, kolejowy lub tramwajowy po grudniu 2009 r., będzie musiał zastosować się do nowego unijnego rozporządzenia, które reguluje wyliczanie rekompensat za świadczenie usług publicznych - wynika z wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Będą kary dla urzędników za opóźnienia przy budowie dróg

Rząd przyjął zmiany do specustawy o drogach publicznych, która przewiduje wyższe odszkodowania dla właścicieli wywłaszczanych gruntów. Wydawane będzie tylko jedno zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

REKLAMA

Rekompensata za usługi transportowe pomoże gminie dostać dotacje na zakup nowego taboru

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało wytyczne, które określają zasady przyznawania wsparcia dla samorządów na zakup lub modernizację taboru komunikacyjnego. Dotacje będą rozdzielane jako rekompensata poniesionych wydatków.

Miejsce publiczne to przestrzeń służąca do wspólnego użytkowania

Jak należy rozumieć zwrot miejsce publiczne?

Czy utrzymanie drogi wewnętrznej należy do obowiązku gminy

Do zadań własnych gminy należą sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. Czy oznacza to, że do obowiązków gminy należy utrzymanie, poza drogami publicznymi, także dróg wewnętrznych?

Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe

Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe?

REKLAMA

Wynajmowanie obiektów należących do gmin

Praktycznie nie ma szkoły czy ośrodka kultury, który nie wynajmuje swoich obiektów na potrzeby sportowe, promocyjne czy handlowe. Ich udostępnienie odbywa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego - umowy najmu.

Powiat grodzki nadal będzie utrzymywał drogi krajowe

Przepisy nakładające na powiaty grodzkie obowiązki w zakresie finansowania i utrzymywania dróg krajowych są zgodne z ustawą zasadniczą - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Jak nowe przepisy dotyczące nieruchomości wpłynęły na funkcjonowanie samorządów

Jakie są możliwości dostosowania prawa miejscowego do nowych zasad określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami? Jakie problemy dla jednostek samorządu wiążą się z obowiązkiem ujawnienia w księgach wieczystej prawa własności nieruchomości?

Dochody samorządów

 

Samorządowa konkurencja dla PKP już od nowego roku

Koleje Mazowieckie staną się wyłączną własnością władz województwa. Poza udziałami w spółce samorząd odkupi od PKP Przewozy Regionalne także tabor niezbędny do samodzielnego świadczenia usług przewozowych.

Największe wsparcie finansowe otrzymał transport

W przypadku gminy zauważalny jest spadek środków przeznaczanych na pomoc publiczną. Spadek wynika z uściślenia kontroli i zwiększenia świadomości samorządowców w zakresie warunków udzielania tej pomocy. Niepokój budzi wciąż wysoki udział wartości pomocy publicznej udzielanej dużym przedsiębiorstwom. Stanowić to może potencjalnie większe ryzyko naruszenia konkurencji niż pomoc udzielana podmiotom małym i średnim.

Nie ma podstaw do zmiany decyzji

Przepisy ustawy z 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 243, poz. 2441 ze zm.) stanowią normy szczególne sprzeciwiające się możliwości zmiany (poprzez przedłużenie obowiązywania) decyzji zezwalającej na wykonywanie działalności w zakresie instalacji lub napraw tachografów samochodowych, w trybie nadzwyczajnym uregulowanym w art. 155 k.p.a.

Łatwiej o pomoc unijną na sfinansowanie budowy dróg

W Sektorowym Programie Operacyjnym Transport (SPOT) wprowadzono od niedawna zmiany do umów o wypłatę dotacji. Będzie można otrzymać dofinansowanie projektu drogowego nawet do 100 proc. kosztów inwestycyjnych. Prostsze będą w niektórych przypadkach procedury otrzymania pomocy. Program ten jest adresowany m.in. do powiatów.

Lokalizacja i wywłaszczenie w jednej decyzji

Przy nowych inwestycjach kolejowych będzie stosowana procedura wywłaszczeniowa taka jak przy inwestycjach drogowych.

Nie można w postępowaniu pominąć sąsiada

Pozwolenie na budowę przy granicy nieruchomości może być wydane wyłącznie wyjątkowo, gdy istnieją po temu szczególnie uzasadnione przyczyny.

Jakimi środkami oprócz kredytów można sfinansować budowę dróg

Czy banki komercyjne mają ofertę finansowania budowy i modernizacji dróg. Czy są inne formy finansowania bankowego niż kredyty? Czy banki włączą się we współfinansowanie projektów unijnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego?

Samorządy boją się konkurencji na torach

Przekazanie spółki, która realizuje znaczną część kolejowych przewozów pasażerskich w ręce samorządów wojewódzkich, może na długie lata zablokować wejście prywatnych firm na tory.

Jak zdobyć unijne fundusze na modernizację i remonty dróg


Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych w ramach pomocowych funduszy unijnych na drogi? Czy będą środki na budowy dróg gminnych i powiatowych? W jakiej sytuacji wniosek otrzyma wsparcie?

Prawo jazdy na autobusy od 24 roku życia

Od 10 września 2008 r. osoby, które chcą kierować autobusami, będą musiały zaliczać 280-godzinne szkolenie w zakresie wykonywania transportu drogowego oraz przewozu osób.

Potrzebna jest akceptacja zarządcy drogi

O uznaniu, zawieszonej na przyczepce samochodowej, tablicy, zawierającej informacje dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej i ustawionej w granicach pasa drogowego, za reklamę w rozumieniu art. 4 pkt 23 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.) mogą decydować takie okoliczności jak: wymiary tablicy, jej ustawienie oraz czas, na jaki jest tam pozostawiona.

Gmina jako uczestnik postępowania eksmisyjnego

W każdym wyroku eksmisyjnym sąd orzeka o tym, czy eksmitowany ma prawo do lokalu socjalnego. Obowiązek zapewnienia tego typu mieszkania spoczywa na gminie. Z tego względu ma ona możliwość uczestniczenia w postępowaniu przed sądem.

Jak prawidłowo powinna być reprezentowana gmina przed sądem

Na co powinien zwracać szczególną uwagę pełnomocnik reprezentujący gminę w postępowaniu eksmisyjnym? W których powstępowaniach bezwzględnie powinien brać udział pełnomocnicy gminy? Jak gmina może zapobiegać konieczności wypłaty odszkodować właścicielom mieszkań?

REKLAMA