Prawo jazdy na autobusy od 24 roku życia
Aktualizacja: 13.01.2010
Od 10 września 2008 r. osoby, które chcą kierować autobusami, będą musiały zaliczać 280-godzinne szkolenie w zakresie wykonywania transportu drogowego oraz przewozu osób. »
Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego
Aktualizacja: 22.01.2010
Komisja Europejska dąży do tego, by we wszystkich państwach Wspólnoty wdrażane były Inteligentne Systemy Transportowe. Jeszcze w 2009 r. mają ruszyć konkursy o dofinansowanie ze środków unijnych takich systemów. »
Trudniej będzie zostać egzaminatorem kierowców
Aktualizacja: 21.01.2010
Kandydaci na egzaminatorów będą traktowani jak osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja rozporządzenia, która właśnie weszła w życie. »
Nie można w postępowaniu pominąć sąsiada
Aktualizacja: 09.02.2010
Pozwolenie na budowę przy granicy nieruchomości może być wydane wyłącznie wyjątkowo, gdy istnieją po temu szczególnie uzasadnione przyczyny. »
Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe
Aktualizacja: 01.02.2010
Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe? »
Wynajmowanie obiektów należących do gmin
Aktualizacja: 01.02.2010
Praktycznie nie ma szkoły czy ośrodka kultury, który nie wynajmuje swoich obiektów na potrzeby sportowe, promocyjne czy handlowe. Ich udostępnienie odbywa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego - umowy najmu. »
Gmina jako uczestnik postępowania eksmisyjnego
Aktualizacja: 03.02.2010
W każdym wyroku eksmisyjnym sąd orzeka o tym, czy eksmitowany ma prawo do lokalu socjalnego. Obowiązek zapewnienia tego typu mieszkania spoczywa na gminie. Z tego względu ma ona możliwość uczestniczenia w postępowaniu przed sądem. »
Jak prawidłowo powinna być reprezentowana gmina przed sądem
Aktualizacja: 03.02.2010
Na co powinien zwracać szczególną uwagę pełnomocnik reprezentujący gminę w postępowaniu eksmisyjnym? W których powstępowaniach bezwzględnie powinien brać udział pełnomocnicy gminy? Jak gmina może zapobiegać konieczności wypłaty odszkodować właścicielom mieszkań? »
Jak nowe przepisy dotyczące nieruchomości wpłynęły na funkcjonowanie samorządów
Aktualizacja: 03.02.2010
Jakie są możliwości dostosowania prawa miejscowego do nowych zasad określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami? Jakie problemy dla jednostek samorządu wiążą się z obowiązkiem ujawnienia w księgach wieczystej prawa własności nieruchomości? »
Jakie prawa i obowiązki ma gmina we wspólnocie mieszkaniowej
Aktualizacja: 04.02.2010
Nawet gminy, które posiadają większość lokali w budynku wspólnoty mieszkaniowej, mogą nie mieć decydującego głosu w jej sprawach. Wystarczy, że kilku pozostałych właścicieli posiada 20 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej i może zażądać, żeby przy podejmowaniu uchwał każdy właściciel miał jeden głos. »
Gmina powinna dbać o politykę mieszkaniową
Aktualizacja: 04.02.2010
Do zadań własnych gminy należy rozwiązywanie problemów mieszkaniowych mieszkańców. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia to, jak gminy wywiązują się z tego zadania. Główny powód to brak środków finansowych. »
Nowa ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Aktualizacja: 09.02.2010
w dniu 20 lutego 2009 r. weszła w życie ustawa z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Kiedy stosować ustawę? Jak przebiega postępowanie o zawarcie umowy koncesji na roboty budowlane? »
Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »