REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej

Maciej J. Nowak
Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej?
Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej?

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel działki przyległej do drogi publicznej wystąpił do zarządcy drogi z wnioskiem o udostępnienie mu do niej dostępu. Wykazał, że w każdym innym wariancie musiałby ustanawiać służebności przez kilka sąsiednich działek, co łączyłoby się dla niego z dużymi nakładami finansowymi. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zarządca drogi?

Odpowiedź

Do zarządcy drogi publicznej nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące służebności drogi koniecznej, ani inne, na podstawie których właściciel nieruchomości mógłby dochodzić dostępu do drogi. Nie można bowiem tych relacji sprowadzać do przepisów cywilnych. Właściciel może jedynie, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej: u.d.p.), wystąpić do zarządcy drogi z wnioskiem o wydanie decyzji-zezwolenia na budowę lub przebudowę zjazdu.

REKLAMA

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Uzasadnienie

REKLAMA

Decyzja o zezwoleniu na budowę lub przebudowę zjazdu z drogi stanowi pewien odpowiednik decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która w tym przypadku nie musi być wydawana (wyrok WSA w Rzeszowie z 28 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 112/14). Po wydaniu zezwolenia dla zjazdu powinno zostać jeszcze uzyskane pozwolenie na budowę.

Ustalając lokalizację zjazdu, zarządca nie jest związany ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli taki dla danej działki obowiązuje). Przy wydaniu zezwolenia ma pewną swobodę działania, jest to bowiem decyzja uznaniowa. Zgodnie z art. 29 ust. 4 u.d.p., można odmówić wydania zezwolenia ze względu na wymogi wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne. Także wyrażenie zgody na lokalizację zjazdu następuje w ramach uznania administracyjnego i zgodnie z tym organ ma możliwość wyboru rozstrzygnięcia. Wybór ten jednak musi wynikać z wszechstronnego rozważenia okoliczności faktycznych sprawy (wyrok WSA w Warszawie z 11 grudnia 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 1464/12).

Zarządca drogi musi więc określić, jakie byłyby konsekwencje lokalizacji zjazdu w danym miejscu (również z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego). Okoliczności te dokładnie muszą zostać wskazane w uzasadnieniu do decyzji (wyrok NSA z 27 lutego 2014 r., sygn. akt I OSK 1786/12). Przy tej okazji zawsze musi być brany pod uwagę stan faktyczny z dnia wydawania decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji zjazdu z drogi można wyróżnić konflikt dwóch interesów:

1) indywidualnego, który może się przejawiać zarówno w ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ułatwieniu realizacji funkcji mieszkaniowej działki,

2) społecznego, który wyraża się w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W orzecznictwie nie budzi wątpliwości to, że interes społeczny ma tutaj zdecydowany prymat (wyrok WSA w Poznaniu z 9 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1075/12). Dla lokalizacji zjazdu decydującego znaczenia nie ma również ustanowienie służebności drogi koniecznej na przedmiotowej działce (wyrok WSA w Gdańsku z 14 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 66/13).

MACIEJ J. NOWAK

radca prawny, ekspert w zakresie prawa administracyjnego

PODSTAWA PRAWNA

● art. 29 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 260; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1310)

Zobacz również: Zatwierdzenie organizacji ruchu - zaskarżenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA