REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej

Maciej J. Nowak
Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej?
Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej?

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel działki przyległej do drogi publicznej wystąpił do zarządcy drogi z wnioskiem o udostępnienie mu do niej dostępu. Wykazał, że w każdym innym wariancie musiałby ustanawiać służebności przez kilka sąsiednich działek, co łączyłoby się dla niego z dużymi nakładami finansowymi. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zarządca drogi?

Odpowiedź

Do zarządcy drogi publicznej nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące służebności drogi koniecznej, ani inne, na podstawie których właściciel nieruchomości mógłby dochodzić dostępu do drogi. Nie można bowiem tych relacji sprowadzać do przepisów cywilnych. Właściciel może jedynie, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej: u.d.p.), wystąpić do zarządcy drogi z wnioskiem o wydanie decyzji-zezwolenia na budowę lub przebudowę zjazdu.

REKLAMA

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Uzasadnienie

REKLAMA

Decyzja o zezwoleniu na budowę lub przebudowę zjazdu z drogi stanowi pewien odpowiednik decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która w tym przypadku nie musi być wydawana (wyrok WSA w Rzeszowie z 28 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 112/14). Po wydaniu zezwolenia dla zjazdu powinno zostać jeszcze uzyskane pozwolenie na budowę.

Ustalając lokalizację zjazdu, zarządca nie jest związany ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli taki dla danej działki obowiązuje). Przy wydaniu zezwolenia ma pewną swobodę działania, jest to bowiem decyzja uznaniowa. Zgodnie z art. 29 ust. 4 u.d.p., można odmówić wydania zezwolenia ze względu na wymogi wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne. Także wyrażenie zgody na lokalizację zjazdu następuje w ramach uznania administracyjnego i zgodnie z tym organ ma możliwość wyboru rozstrzygnięcia. Wybór ten jednak musi wynikać z wszechstronnego rozważenia okoliczności faktycznych sprawy (wyrok WSA w Warszawie z 11 grudnia 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 1464/12).

Zarządca drogi musi więc określić, jakie byłyby konsekwencje lokalizacji zjazdu w danym miejscu (również z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego). Okoliczności te dokładnie muszą zostać wskazane w uzasadnieniu do decyzji (wyrok NSA z 27 lutego 2014 r., sygn. akt I OSK 1786/12). Przy tej okazji zawsze musi być brany pod uwagę stan faktyczny z dnia wydawania decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji zjazdu z drogi można wyróżnić konflikt dwóch interesów:

1) indywidualnego, który może się przejawiać zarówno w ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ułatwieniu realizacji funkcji mieszkaniowej działki,

2) społecznego, który wyraża się w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W orzecznictwie nie budzi wątpliwości to, że interes społeczny ma tutaj zdecydowany prymat (wyrok WSA w Poznaniu z 9 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1075/12). Dla lokalizacji zjazdu decydującego znaczenia nie ma również ustanowienie służebności drogi koniecznej na przedmiotowej działce (wyrok WSA w Gdańsku z 14 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 66/13).

MACIEJ J. NOWAK

radca prawny, ekspert w zakresie prawa administracyjnego

PODSTAWA PRAWNA

● art. 29 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 260; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1310)

Zobacz również: Zatwierdzenie organizacji ruchu - zaskarżenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA