| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Co z nowymi zasadami segregacji śmieci?

Co z nowymi zasadami segregacji śmieci?

Elektroniczna ewidencja odbieranych śmieci będzie możliwa dopiero w 2020 r., zaś pięciopojemnikowy system zbiórki można przesunąć aż do 2021 r.

Obowiązek 70-proc. recyklingu odpadów komunalnych w 2030 r. staje się coraz bardziej realny. Stosowne zmiany do unijnej dyrektywy odpadowej powinny zostać przyjęte jeszcze w tym półroczu i mają za zadanie przybliżyć nas do gospodarki cyrkulacyjnej. I choć do 2030 r. zostało jeszcze 12 lat, to przetwarzanie 70 proc. odpadów będzie graniczyło z cudem – obecnie udaje się nam recyklingować bowiem zaledwie ok. 25 proc. Tak więc dla Polski i naszych samorządów wyczynem – według wielu mało realnym – będzie już osiągnięcie celu narzuconego przez UE do 2020 r., czyli 50 proc. recyklingu. Teoretycznie rząd robi sporo w tym kierunku. Wprowadza nowe zasady segregacji śmieci, zamierza wreszcie stworzyć bazę danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO), chce też zmienić wciąż budzącą wiele zastrzeżeń ustawę o  utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Zobacz: Środowisko

Jednak jak się bliżej przyjrzeć tym działaniom, to okazuje się, że konkrety odsuwane są w czasie. Bo ścisła ewidencja odbieranych śmieci będzie dzięki elektronicznej bazie możliwa dopiero w 2020 r. A pięciopojemnikowy system zbiórki dzięki korzystnej dla samorządów, choć niezbyt przekonującej prawnie interpretacji rozporządzenia, można odłożyć nawet do 2021 r. Nie dość tego, zaproponowane w założeniach do ustawy o czystości i porządku zmiany łatają doraźne dziury, przede wszystkim wytknięte przez sądy, a nie wytyczają kierunki dla dobrze zorganizowanej gospodarki śmieciami. C o na to samorządy? Na szczęście poza tymi, które skwapliwie skorzystały z możliwości odsunięcia w czasie zmian, są i takie, które cyrkulacyjną gospodarkę starają się wdrażać. I to mimo problemów – choćby związanych z niechęcią dużej grupy mieszkańców domów wielorodzinnych do segregacji odpadów. Przyznają jednak, że to ogromny wysiłek. I niestety często oznacza wzrost kosztów dla mieszkańców. Co, jak obawiają się samorządowcy, może przynieść odwrotny skutek i zniechęcić lokalne społeczności do selektywnej zbiórki. ⒸⓅ

Zofia Jóźwiak

zofia.jozwiak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK