REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czeka nas komunalna rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czeka nas komunalna rewolucja?/ fot. Fotolia
Czeka nas komunalna rewolucja?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r. nie pozostawiał złudzeń co do efektywności systemu mieszkań komunalnych w Polsce. Wspomniana analiza NIK-u wykazała całą masę nieprawidłowości dotyczących zarządzania zasobem mieszkaniowym przez gminy. Dopiero po pięciu latach od publikacji krytycznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, wejdą w życie zmiany porządkujące między innymi zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Zmiany w tym zakresie mogły być większe, ale na przeszkodzie prawdopodobnie stanęło niezadowolenie potencjalnych wyborców. Tym niemniej mamy do czynienia ze swoistą komunalną rewolucją. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, na czym będą polegały najważniejsze zmiany związane z wynajmem lokalu od miasta.

Istotne zmiany będą dotyczyły nowych umów najmu

REKLAMA

Tytułem wstępu warto nadmienić, że poważne zmiany w zasadach najmu mieszkań komunalnych, zostały wprowadzone ustawą z 22 marca 2018 r. Po akceptacji przez Sejm oraz Senat, wspomniana ustawa uzyskała podpis Prezydenta w dniu 10 kwietnia 2018 r. Większość przepisów ustawy z 22 marca 2018 r. ma wejść w życie już 1 maja 2018 r. Wyjątek dotyczy między innymi regulacji istotnie zmieniających zasady wynajmu lokalu komunalnego od gminy. Te przepisy modyfikujące ustawę o ochronie praw lokatorów, wejdą w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy z 22 marca 2018 r. Wspomniana ustawa 20 kwietnia 2018 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Dla osób, które już wcześniej zawarły z gminą umowę wynajmu lokalu mieszkalnego, dobrą wiadomością jest to, że zmiany dotyczące zasad najmu mają dotyczyć tylko nowych umów. Wcześniejsze umowy zachowają ważność przez okres, na który zostały zawarte – tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Taka konstrukcja przepisów będzie motywować najemców do podpisywania z gminą umów bezterminowych przed 21 kwietniem 2019 roku. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu, najemcy unikną między innymi przepisów związanych z okresową weryfikacją dochodów (wykonywaną nie częściej niż co 2,5 roku). Weryfikacja pod kątem ewentualnego przekroczenia limitów dochodowych ustalonych przez gminę, ma dotyczyć wyłącznie najemców, którzy zawrą umowę po 20 kwietnia 2019 r. „Starzy” najemcy do momentu wygaśnięcia aktualnej umowy, nie będą się również musieli martwić nowymi przepisami, które przewidują możliwość przyznania przez gminę mniejszego lokalu komunalnego jeśli powierzchnia obecnego mieszkania w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego przekracza:

  • 50 mkw. - dla jednej osoby
  • 25 mkw. - w przypadku każdej kolejnej osoby

Taka przymusowa przeprowadzka nie będzie dotyczyła najemcy, który ukończył 75 lat. Jak dodaje portal RynekPierwotny.pl, przepisy nakładają na gminę obowiązek pokrycia kosztów związanych z zamianą zbyt dużego lokum na mniejsze mieszkanie.

Zamożniejsi lokatorzy zapłacą nieco wyższy czynsz …

Kwestie związane z regularną weryfikacją dochodu lokatorów i przymusową przeprowadzką najemcy zasiedlającego zbyt duże lokum to nie jedyne novum w ustawie o prawach lokatorów. Począwszy od 21 kwietnia 2019 roku, zaczną obowiązywać następujące rozwiązania:

  • wprowadzenie obowiązku badania przez gminę sytuacji finansowej osób ubiegających się o zawarcie nowej umowy najmu lokalu komunalnego
  • umożliwienie gminom pobierania podwyższonego czynszu od osób, których dochody przekroczyły lokalny limit (uwaga: niezależnie od dochodu lokatora, stawka czynszowa po podwyżce nie będzie mogła przekroczyć 8% wartości odtworzeniowej lokalu)
  • zobligowanie osoby ubiegającej się o najem mieszkania komunalnego do złożenia następujących dokumentów: deklaracji o wysokości dochodów, oświadczenia o stanie majątkowym rodziny i oświadczenia o nieposiadaniu prawa do innego lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości
  • uprawnienie gminy do rozwiązania umowy najmu z osobą, która posiada prawo do lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości (w takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi tylko 1 miesiąc)

Warto wspomnieć, że w toku prac legislacyjnych zrezygnowano z niektórych wcześniej planowanych rozwiązań. Za przykład RynekPierwotny.pl podaje wprowadzenie możliwości zawierania nowych umów najmu lokalu komunalnego tylko na czas określony (od 1 roku do 5 lat) z jednoczesnym obowiązkiem badania sytuacji finansowej najemcy przed ponownym wynajęciem mieszkania. Taka zmiana wzorowana na rozwiązaniach z niektórych krajów Europy Zachodniej (np. Wielkiej Brytanii), miała zwiększyć rotację lokatorów mieszkań komunalnych. Warto wspomnieć, że nawet wcześniejsza rządowa propozycja zakładała wprowadzenie umów na czas określony tylko dla nowych najemców. Trudno oczekiwać, że w najbliższym czasie jakiekolwiek ugrupowanie polityczne odważy się na znaczącą zmianę zasad najmu mieszkań komunalnych dla osób, które już od dawna zasiedlają takie lokum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA