REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zatwierdzanie taryf wodociągowych i kanalizacyjnych./ fot. Fotolia
Zatwierdzanie taryf wodociągowych i kanalizacyjnych./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczny maj stanowi dla przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych oraz gmin (jako podmiotów odpowiedzialnych za realizację zadania z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz oczyszczania ścieków) długo oczekiwany czas uzyskiwania odpowiedzi na pytanie co do przyszłości (i pewności) finansowania przedmiotowej działalności.

Mając bowiem na względzie termin składania wniosków o zatwierdzenie taryf (12 marca br.) oraz ustawowy czas na weryfikację wniosku przez organ regulacyjny (45 dni, jednak uwzględnić tu trzeba również ewentualny czas na uzupełnienie braków formalnych wniosku czy złożenie uzupełniającej dokumentacji), zakładać można, że tegoroczny maj upłynie na poznawaniu kolejnych rozstrzygnięć Wód Polskich odnośnie do złożonych wniosków o zatwierdzenie taryf wodociągowych i kanalizacyjnych.

REKLAMA

Zobacz: Prawo wodne

Sytuacja bieżąca

Rzeczywiście, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pojawiają się kolejne decyzje właściwych miejscowo Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, zatwierdzających ceny i stawki opłat z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Co zastanawiające, ilość opublikowanych decyzji (a więc decyzji o walorze ostateczności), różni się w sposób diametralny pomiędzy poszczególnymi RZGW: od jednej opublikowanej decyzji do blisko stu. Trudno jednoznacznie oceniać przyczynę tak dużych rozbieżności w ilości zatwierdzonych taryf. Z pewnością, całościowy obraz sytuacji będziemy mogli przeanalizować w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy, po zakończeniu wszystkich postępowań administracyjnych w sprawie zatwierdzenia wniosków taryfowych, a więc po wydaniu przedmiotowych decyzji administracyjnych - w tym przez organ drugiej instancji - we wszystkich prowadzonych postępowaniach (na ewentualne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych przyjdzie nam czekać z pewnością znacznie dłużej). Aktualnie analizować możemy częściowe dane, przedstawiane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Cytując za PGW Wody Polskie (informacja ze strony internetowej PGW Wody Polskie): „według danych przekazanych przez wszystkich Dyrektorów poszczególnych RZGW, do dnia 27 kwietnia włącznie:

  1. Złożono 2547 wniosków taryfowych – liczba ta została ponownie zweryfikowana w stosunku do poprzednio publikowanych danych o wnioski, które wpłynęły w kwietniu, a także wnioski złożone podwójnie (przesłane zarówno przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz wójtów);

  2. Wydano łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywne;

  3. 501 decyzji oczekuje na podpisanie (już po złożeniu wyjaśnień przez wnioskodawców
    i dokonaniu kolejnej weryfikacji przez organ regulacyjny);

  4. 800 wniosków nadal jest procedowanych – w trakcie składania wyjaśnień ze strony przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (wg wysłanych wezwania);

  5. W stosunku do 6 wniosków odmówiono wszczęcia postępowania.”

O czym warto pamiętać?

Przebieg postępowania o zatwierdzenie taryfy (a przede wszystkim: wzajemna korespondencja pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym a organem regulacyjnym) przebiega – w przeważającej mierze - w formie pisemnej. Nie dziwi więc, że przedsiębiorstwa, po złożeniu wniosków, w praktyce oczekują na przesłanie decyzji w formie pisemnej. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z 24 e ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja, o której mowa w art. 24c ust. 2 lub 4, stała się ostateczna [taryfa zatwierdzona lub taryfa tymczasowa – przyp. AM], organ regulacyjny ogłasza zatwierdzoną taryfę albo tymczasową taryfę na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Natomiast, zgodnie z treścią art. 24 f ust. 1 powoływanej ustawy, zatwierdzona taryfa oraz tymczasowa taryfa wchodzą w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, o którym mowa w art. 24e ust. 1.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto mieć powyższe na względzie, ponieważ pojawiają się informacje o sytuacjach, w których przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne, nadal oczekiwały na doręczenie (opublikowanej już na BIP) decyzji, nie mając wiedzy o tym, że od następnego dnia winny już stosować nowe, zatwierdzone decyzją stawki. Warto w związku z tym monitorować Biuletyn Informacji Publicznej PGW Wody Polskie, aby zapewnić sobie niezbędny czas na wdrożenie w przedsiębiorstwie nowych cen i stawek opłat.

Warto przypomnieć również – w kontekście obowiązków informacyjnych związanych z zatwierdzaną taryfą – o obowiązku opublikowania zatwierdzonej taryfy (albo tymczasowej taryfy) odpowiednio: przez wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta na stronie podmiotowej BIP właściwej gminy oraz przez przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne na stronie internetowej przedsiębiorstwa lub udostępnienie jej w punktach obsługi klientów (por. art. 24 e ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw).

Aleksandra Misiun

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie gospodarczym, cywilnym, w zagadnieniach związanych z gospodarką wodno-ściekową oraz w prawie samorządowym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA