REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można rozwiązać użytkowanie wieczyste co do części gruntów

Monika Kozakiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o użytkowanie wieczyste może być rozwiązana w stosunku do wyodrębnionej ewidencyjnie części nieruchomości użytkowanej. Gmina musi jednak udowodnić, że wydzielone działki są użytkowane w sposób rażąco sprzeczny z umową.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „B.” dysponowała w Ł. dwoma działkami o łącznej powierzchni blisko 4 ha. Jak w takim przypadku najczęściej bywa, nie była jednak ich właścicielem, mimo wybudowanego osiedla mieszkaniowego - od wielu lat posiadała do nich prawo użytkowania wieczystego. Właścicielem gruntów było miasto Ł. W efekcie przekształceń i podziałów gruntów z użytkowanych przez spółdzielnię dwóch działek wyodrębniono dwie mniejsze. Planowano na nich zbudować parking i pawilon handlowy. Inwestycje jednak nie doszły do skutku. W tej sytuacji miasto uznało, że ten teren nie jest użytkowany zgodnie z postanowieniami umowy.

Jeżeli można umowę użytkowania wieczystego rozwiązać w odniesieniu do całości gruntu, to można także ją rozwiązać tylko co do części nieruchomości - uznał ostatnio Sąd Najwyższy.

Miasto wypowiada użytkowanie

Umowa o użytkowanie wieczyste jest zazwyczaj zawierana na 99 lat. Taki termin nakazuje art. 236 par. 1 Kodeksu cywilnego. Zrozumiałe jest więc, że rozwiązanie umowy przed upływem tak długiego terminu musi być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Jedną z nich przewiduje art. 240 k.c., który stanowi, że umowa o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, zwłaszcza jeżeli wbrew umowie, użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.

Urząd Miasta Ł., widząc brak zapowiadanych inwestycji, stwierdził, że spółdzielnia zachowała się tak, jak określa to powyższy przepis k.c. Umowa została wypowiedziana, przy czym miasto zamierzało ją rozwiązać tylko w odniesieniu do dwóch wydzielonych, mniejszych działek, na których miały stanąć pawilon i parking. Jednak spółdzielnia nie zamierzała pozbywać się gruntów bez walki. Wkrótce obie strony stawiły się w sądzie.

Sądy oddalają powództwo

Pozew miasta Ł. nie spotkał się z uznaniem sądów zarówno I, jak i II instancji. Oddalono kolejno - powództwo i apelację. Orzeczenia miały w zasadzie podobne motywy - miasto nie wykazało, że spółdzielnia korzysta z gruntów w sposób nie tylko sprzeczny z umową, ale oczywiście sprzeczny. Sądy stwierdziły, że przepis k.c. należy rozumieć w ten sposób, że nieprawidłowości w korzystaniu z gruntów muszą być w sposób rażąco niezgodne z postanowieniami umowy. Podział działek i fakt, że tylko część z nich była użytkowania wbrew umowie nie jest „oczywiście sprzeczny” z jej postanowieniami. Przyczyny rozwiązujące umowę muszą bowiem dotyczyć całości gruntów. Nie można wypowiedzieć użytkowania wieczystego tylko co do części nieruchomości - podkreślały sądy.

Gdyby spółdzielnia zaniedbała prace na całości gruntu - to wtedy byłby powód do rozwiązania umowy. Tu jednak na większej części działek zbudowano bloki mieszkalne, poprowadzono ulice i chodniki. Dodatkowo spółdzielnia wskazała, że pod spornymi działkami, leżącymi zresztą między terenami już zabudowanymi i zagospodarowanymi, biegną instalacje elektryczne, wodociąg, gazociąg, rury kanalizacyjne itp., słowem wszystkie media potrzebne do funkcjonowania osiedla. Dlaczego więc miasto twierdzi, że użytkujemy działki niezgodnie z umową - pytali pełnomocnicy spółdzielni?

Sprawa będzie miała ciąg dalszy

Urząd Miasta Ł. nie poddał się. Do Sądu Najwyższego trafiła skarga kasacyjna, której głównym motywem było rozstrzygnięcie problemu prawnego - czy można rozwiązać umowę użytkowania wieczystego w sytuacji, gdy tylko część nieruchomości jest użytkowana w sposób rażąco niezgodny z umową?

SN problem ten rozstrzygnął, choć nie w sposób ostateczny. Wyrokiem z 5 lipca 2007 r. (sygn. akt II CSK 110/07) uchylił zaskarżony wyrok sądu apelacyjnego i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Uzasadniając orzeczenie, Sąd odpowiedział na powyższy problem twierdząco. - Jest spór w doktrynie, a także w orzecznictwie - podkreśliła odczytująca wyrok sędzia Teresa Bielska-Sobkowicz. - Jednak ten skład stoi na stanowisku, że jeżeli można umowę użytkowania wieczystego rozwiązać w odniesieniu do całości gruntu, to można także ją rozwiązać tylko co do części nieruchomości. Skoro dozwolone jest więcej, można także uczynić mniej - stwierdziła Teresa Bielska-Sobkowicz.

Można więc rozwiązać użytkowanie co do wyodrębnionych ewidencyjnie części nieruchomości. Ale najpierw trzeba wykazać, że użytkownik zachowuje się tak, jak to opisano w art. 240 k.c. - czyli w sposób oczywiście sprzeczny z umową. Tego jednak sądy niższych instancji nie wykazały. Trzeba więc ponownie zbadać, czy spółdzielnia rzeczywiście użytkuje sporne grunty tak, że uzasadnia to rozwiązanie umowy - stwierdził w konkluzji Sąd.

Strony sporu znów będą musiały wykazać - czy niewybudowanie pawilonu i parkingu oznacza rażące naruszenie umowy, czy też poprowadzenie pod spornymi działkami instalacji, ich użytkowanie oraz konserwacja uzasadnia twierdzenie, że działka jednak jest wykorzystywana w prawidłowy sposób.

Monika Kozakiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA