REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości

Katarzyna Piętka

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy mogą domagać się zwrotu bonifikat udzielonych na zakup lokali komunalnych od tych nabywców, którzy sprzedali mieszkania przed upływem 5 lat od daty zakupu. Kiedy i jak zażądać zwrotu środków?

Centralne Biuro Antykorupcyjne (dalej: CBA) przeprowadziło w Szczecinie w 2008 r. kontrolę wykorzystania nieruchomości miejskich kupionych od miasta z bonifikatą. Raport z kontroli trafił do władz miasta w listopadzie 2008 r. Okazało się, że wielu nabywców mieszkań komunalnych, którym udzielono bonifikaty, sprzedało lokale przed upływem 5 lat. CBA chce, by zwrócili bonifikatę miastu. Do miejskiej kasy może trafić z tego tytułu nawet klika milionów złotych, bonifikata w Szczecinie wynosiła bowiem 95% wartości kupowanej nieruchomości, a nieprawidłowości dotyczyły kilkudziesięciu mieszkań.

REKLAMA

Kiedy udziela się bonifikaty

Bonifikaty od ceny nieruchomości samorząd może udzielić w związku z jej sprzedażą w przypadkach określonych w art. 68 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.o.g.n.). Okoliczności uzasadniające ustanowienie bonifikaty to sprzedaż nieruchomości m.in.:

• na cele mieszkaniowe,

• na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych,

• na rzecz instytucji, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową, turystyczną lub pożytku publicznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub przeniesieniem własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Wysokość bonifikaty ustala w odniesieniu do nieruchomości:

• gminnych - wójt, burmistrz, prezydent miasta,

• powiatowych - zarząd powiatu,

• będących własnością samorządu województwa - zarząd województwa,

• Skarbu Państwa - starosta.

Przy czym zgodę na bonifikatę musi wydać rada gminy lub powiatu, sejmik wojewódzki albo wojewoda (w odniesieniu do nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa).

Obowiązek zwrotu bonifikaty

REKLAMA

Każdy nabywca, który uzyskał przy zakupie nieruchomości od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego bonifikatę, jest zobowiązany do jej zwrotu, jeżeli zbył tę nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 10 lat. W przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny termin ten wynosi 5 lat.

Nie każde zbycie lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od jego nabycia uzasadnia żądanie zwrotu udzielonej bonifikaty. Nie ma do tego podstaw, jeśli sprzedaż czy darowizna nastąpiły na rzecz osoby bliskiej.

Osobą bliską jest zstępny, wstępny, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona oraz osoba, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.

REKLAMA

Wyjątek ten był wykorzystywany przez nabywców do obchodzenia zakazu zbywania nieruchomości przed upływem 5 lat. Najpierw przenoszono lokal na osobę bliską, ta zaś mogła już swobodnie zbyć dany lokal osobie trzeciej. Zmieniła to ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja u.o.g.n.), która przyznała samorządom prawo żądania zwrotu bonifikaty bezpośrednio od osoby bliskiej w przypadku zbycia przez nią lokalu osobie trzeciej lub wykorzystania go na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

Nie ma podstaw do żądania zwrotu bonifikaty w przypadku zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal tego rodzaju albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą przed upływem 5 lat jest również dopuszczalna, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Ten ostatni przepis budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. O ile bowiem jest jasne, że środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania mogą być przeznaczone na zapłatę ceny za inny lokal mieszalny lub nieruchomość, o tyle już niepokoi możliwość przeznaczenia ich na zapłatę:

• kosztów notarialnych,

• podatków i innych opłat związanych z transakcją nabycia nieruchomości,

• kosztów uzyskania kredytu hipotecznego,

• wynagrodzenia dla pośrednika nieruchomości.

Procedura zwrotu bonifikaty

Jeżeli władze gminy, powiatu lub województwa dowiedzą się o zaistnieniu okoliczności uzasadniających żądanie zwrotu bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości, mają obowiązek zażądać jej zwrotu od nabywcy. Obowiązek taki został nałożony nowelizacją u.o.g.n. Wcześniej było to jedynie prawo do żądania zwrotu, z którego samorząd mógł nie skorzystać.

Jeśli osoby zobowiązane do zwrotu bonifikaty odmawiają zapłaty pieniędzy, samorządy muszą skierować przeciwko nim powództwo w postępowaniu cywilnym. Kwota bonifikaty jest zwracana w zwaloryzowanej wysokości, co oznacza, że wysokość zobowiązania ustala się na dzień żądania zwrotu.

Katarzyna Piętka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261 poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 220, poz. 1412)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 173, poz. 1218)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA