REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ analizy urbanistycznej na decyzje lokalizacyjne

Dagmara Kafar

REKLAMA

Analizę urbanistyczną należy sporządzić przed wysłaniem zawiadomienia o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Jej treść może bowiem znacząco zmienić procedurę w sprawie wydania tej decyzji.

Pod pojęciem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.), kryją się dwa rodzaje rozstrzygnięć administracyjnych: o warunkach zabudowy oraz o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (decyzje lokalizacyjne). Oba rodzaje decyzji wymagają sporządzenia analizy urbanistycznej.

Analiza urbanistyczna

W przeciwieństwie do projektu samej decyzji, przepisy prawa nie precyzują, czy analizę urbanistyczną powinien sporządzać członek izby urbanistów lub architektów. W mojej ocenie taka sytuacja byłaby jak najbardziej prawidłowa. Od rzetelnie i profesjonalnie sporządzonej analizy zależy w dużym stopniu powodzenie prowadzonego postępowania. Należy przy tym podkreślić, że zakres analizy urbanistycznej jest różny w zależności od wydawanej decyzji.

Do warunków zabudowy stosuje się rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: rozporządzenie o ustalaniu wymagań dotyczących nowej zabudowy). Natomiast do decyzji celu publicznego – jedynie art. 53 ust. 3 u.p.z.p., który w sposób ogólny określa zakres dokonywanej analizy, ograniczając go do warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z przepisów odrębnych, a także stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się inwestycję.

W wypadku decyzji o warunkach zabudowy analiza urbanistyczna powinna być pierwszym elementem prowadzonego postępowania i wyprzedzać zawiadomienie o jego wszczęciu. Większość postępowań, jeśli nie wszystkie, w sposób mechaniczny odnoszą się do ustalania kręgu stron, zaliczając do niego wszystkich bezpośrednich sąsiadów. Tymczasem odpowiednio umotywowana analiza może ten krąg zawęzić lub odwrotnie – znacznie poszerzyć, w zależności od zastanych w terenie uwarunkowań. Sprzyja temu pozostawienie znacznej swobody w określeniu analizowanego obszaru. Rozporządzenie o ustalaniu wymagań dotyczących nowej zabudowy nakazuje wyznaczenie jego granic wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek „w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem (...), nie mniejszej jednak niż 50 metrów”. Intencją autorów tego aktu wykonawczego było najprawdopodobniej pozostawienie sporządzającemu analizy marginesu swobody, gdyż nie określono w nim nawet punktu, od którego ową odległość należy odmierzyć. Czy to ma być granica, czy centrum działki będącej przedmiotem postępowania? Odpowiedź, z odpowiednią motywacją, należy do autora analizy i w związku tym najlepiej, aby był nim uprawniony urbanista bądź architekt lub co najmniej osoba posiadająca wiedzę oraz doświadczenie urbanistyczne i architektoniczne.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA