REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział nieruchomości i jego zatwierdzenie przez organ

Ewelina Stępień
Podział nieruchomości.
Podział nieruchomości.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatwierdzenie podziału następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią nieruchomości rolne lub leśne, które co do zasady mogą być dzielone według uznania ich właściciela, bez przeprowadzenia procedury podziałowej.

Jak przeprowadzić podział jednej nieruchomości na kilka mniejszych

REKLAMA

Osoba, do której należy jedna duża nieruchomość położona na atrakcyjnym terenie, może ją podzielić na kilka mniejszych i np. sprzedać. Zbycie małych działek jest zarówno łatwiejsze, jak i bardziej opłacalne, bowiem można za nie uzyskać wyższą cenę niż za jedną większą. Podział gruntu jest także jednym ze sposobów wyjścia ze współwłasności będącej najczęściej efektem spraw spadkowych oraz rodzinno-rozwodowych. Procedura ta wymaga jednak wielu czynności faktycznych i administracyjnych.

REKLAMA

Z reguły nowe działki wydziela się na wniosek osoby mającej w tym interes prawny (np. właściciela, użytkownika wieczystego). Przy czym jeśli grunt jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, wniosek muszą podpisać wszyscy współwłaściciele lub współużytkownicy wieczyści, chyba że upoważnią jedną osobę do występowania w ich imieniu. Zatwierdzenie podziału następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią nieruchomości rolne lub leśne, które co do zasady mogą być dzielone według uznania ich właściciela, bez przeprowadzenia procedury podziałowej. Chyba że zachodzi konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo gdy dokonanie podziału spowodowałoby wydzielenie działek o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha.

Sprawdzić plan

Właściciel, który zamierza podzielić swój grunt, powinien zacząć od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (oczywiście jeśli taki istnieje). Jest to dokument, który mówi o przeznaczeniu nieruchomości położonych na terenie danej gminy. Zawarte są w nim informacje na temat funkcji użytkowej działek, np. mieszkaniowa, usługowa, rolna, rekreacyjna itd. Określa on również wielkość działek budowlanych. Na jego podstawie ustala się, czy i jak można wydzielić z jednej nieruchomości kilka mniejszych. W związku z tym jeśli np. teren przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe, podział może nastąpić przy zachowaniu warunków zawartych w planie (m.in. zachowując określoną w nim wielkość działek).

Podział w decyzji

REKLAMA

Z jednej nieruchomości mogą powstać nowe działki, także jeśli nie ma planu miejscowego, ale nie jest on obowiązkowy. Z tym, że w takim przypadku zasady i możliwość ewentualnego podziału ustala się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Przy czym jeśli wniosek o podział został złożony po upływie 6 miesięcy po uchwale rady gminy o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu lub po jego wyłożeniu do wglądu, postępowanie podziałowe zawiesza się do czasu jego uchwalenia, jednak nie dłużej niż na okres 6 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA