| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Wniosek o pozwolenie na budowę 2016 – nowy wzór

Wniosek o pozwolenie na budowę 2016 – nowy wzór

Nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę ma obowiązywać jeszcze w 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekonuje, iż nowe formularze wniosków budowlanych będą mniej sformalizowane.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt rozporządzenia, które określa nowe wzory:

- wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę;

- zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

- oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

- informacji uzupełniającej do wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

- decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę.

Polecamy produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Nowe formularze w założeniu mają być uproszczone. Zdaniem resortu infrastruktury potrzeba zmian wynika ze sporej ilości uwag, które napływały zarówno od administracji architektoniczno-budowlanej, jak i od osób fizycznych.

W nowym wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę nie znajdziemy informacji, dotyczącej liczby inwestorów. Dane te mają wynikać z imion i nazwisk wpisanych na dodatkowym formularzu. Usunięto także informacje, dotyczące pełnomocnika inwestora. Wynikają one bowiem z załączonego pełnomocnictwa. W nowym wzorze zrezygnowano z danych o rodzaju obiektu objętego zamierzeniem budowlanym. Formularz nie będzie również zawierał informacji, dotyczących wszystkich możliwych załączników.

Organ ma wypełnić informacje, dotyczące daty wpływu wniosku oraz numeru rejestru. Na formularzu znajdzie się również (tak jak dotychczas) miejsce na podpis osoby przyjmującej dokument.

Zmiany – w założeniu projektodawcy – powinny przyczynić się do odciążenia urzędników, którzy nie będą musieli udzielać pomocy przy wypełnieniu dokumentów.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków budowlanych ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Do wniosków o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego złożonego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Wzór wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę stanowi załącznik nr 1 do przedmiotowego rozporządzenia.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, roboty budowlane mogą zostać rozpoczęte na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Katalog prac budowlanych, niewymagających takiego pozwolenia został rozszerzony na mocy nowelizacji ustawy, która obowiązuje od 28 czerwca 2015 r. Z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę została wówczas wyłączona m.in. budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W takiej sytuacji niezbędne jest zgłoszenie dotyczące robót budowlanych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 290);

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków budowlanych - etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Gospodarka przestrzenna

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budowa, projekt, nieruchomości Fotolia
Budowa, projekt, nieruchomości Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK