REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny

Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny /fot. Fotolia
Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną.

„Każdy, kto ma nadzieję na realizację czy małego przedsięwzięcia, jakim jest dom mieszkalny czy dużego, jakim jest zakład przemysłowy będzie miał określony tryb i zasady dojścia do końcowego efektu, jakim jest realizacja tej inwestycji i oddanie jej do użytkowania i wykonanie wszelkich odbiorów” - powiedział Adamczyk. „Projekt eliminuje interpretacje i nadinterpretacje w różnych urzędach, eliminuje inwestorski tor przeszkód” - dodał.

REKLAMA

Przedstawiciele resortu w piątek po raz pierwszy zaprezentowali publicznie nowe założenia podczas posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego i Śląskiego w Tomaszowicach k. Krakowa.

Jak tłumaczył Adamczyk, kodeks zawiera w sobie "sześć ksiąg", czyli projektowane zmiany m.in. w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Ustawie prawo budowlane, Ustawie o gospodarce nieruchomościami i wszystkich specustawach dotyczących realizacji inwestycji drogowych, kolejowych czy sieciowych.

Zobacz serwis: Środowisko

REKLAMA

„Kodeks to olbrzymie wyzwanie legislacyjne, w swojej istocie będzie zawierał wszystkie elementy otoczenia prawnego procesu inwestycyjnego, pozwalające na to, aby przygotować, zrealizować i oddać do użytkowania jakąkolwiek inwestycję” - zaznaczył minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według niego z końcem września projekt zostanie skierowany do konsultacji, a w pierwszym kwartale przyszłego roku – przekazany do Sejmu. „Prace legislacyjne na poziomie parlamentu to proces długi. Niezbędna jest zmiana w ponad 80 ustawach. Mam nadzieję, że Sejm i Senat przyjmą dokument w 2017 r.” - ocenił szef resortu infrastruktury i budownictwa.

Jak tłumaczył, w części urbanistycznej dokument będzie przede wszystkim kładł nacisk na ochronę przestrzeni, która „obecnie często jest zabudowywana i nieodwracalnie niszczona”. „Odpowiadamy na apel wielu środowisk, w tym samorządowych, aby rozwiązać problem planowania przestrzennego, WZ-etek, wszystkich przepisów, które pozwalają niszczyć przestrzeń” - zaznaczył Adamczyk.

W części dotyczącej prawa budowlanego i samego procesu związanego z realizacją inwestycji – tłumaczył Adamczyk - nowe prawo wprowadzi niezbędne uproszczenia i usystematyzuje procedury. „Będzie sześć rodzajów procesów o różnym poziomie skomplikowania. Prosty obiekt, to proste dojście do decyzji. Każdy z tych, którzy będą planowali realizację przedsięwzięcia będą mieli instrukcję, co najeży zrobić, aby dojść do celu. Chcemy wyeliminować obszar interpretacji i nadinterpretacji przepisów, sporów prawnych” - wyjaśnił.

Zobacz serwis: Gospodarka przestrzenna

REKLAMA

Wiceminister Tomasz Żuchowski wyjaśnił, że w przypadku prostych przedsięwzięć, głównie budownictwa jednorodzinnego nowe przepisy zakładają wprowadzenie zgody inwestycyjnej – jednej zintegrowanej decyzji w ramach tzw. jednego okienka, zastępującej wszystkie dotychczasowe zgody i decyzje administracyjne, w tym pozwolenie na budowę. Głównym podmiotem wydającym zgody inwestycyjne będzie starosta.

W zakresie budownictwa jednorodzinnego organ ten będzie dbał o właściwą lokalizację oraz parametry zewnętrzne planowanego budynku. Wszystkie rozwiązania wewnątrz budynku mają być w gestii projektanta i kierownika budowy. „Tzw. milcząca zgoda, będzie dotyczyć głównie inwestycji przysłowiowego Kowalskiego, które nie ingerują w działkę sąsiada. Ma to być system jak najbardziej prosty w obsłudze i szybki w realizacji” - tłumaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Przewidziana jest powszechność planów zagospodarowania przestrzennego i powołanie centralnego rejestru wszystkich dokumentów planistycznych.

Przedstawiony zarys projektu został pozytywnie oceniony przez samorządowców uczestniczących w spotkaniu. „To ogólny zarys, ale jeżeli będzie to utrzymane to będziemy mieli ułatwioną pracę a inwestorzy prostsze zasady dojścia do realizacji swoich projektów. Postulaty samorządów zostały uwzględnione” - mówiła z-ca prezydenta Krakowa ds. rozwoju Elżbieta Koterba.

Zwróciła uwagę, że dokument zakłada szczególną dbałość o ład przestrzenny. „To wystąpienie to są rewolucyjne zmiany, ale idące ku dobremu, czyli w kierunkach które wskazywaliśmy jako samorząd. Oczekujemy z niecierpliwością na szczegóły, bo diabeł tkwi w szczegółach i to będziemy konsultować” - dodała przedstawicielka Krakowa.

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA