REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mniejszości narodowych - wnioski w 2014 roku

Dotacje na 2015 rok
Dotacje na 2015 rok
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wnioski o dotacje dla mniejszości narodowych na 2015 rok należy składać w 2014 roku. Szczegółowe terminy podało ministerstwo administracji i cyfryzacji.

Minister Administracji i Cyfryzacji zdecydował jak będą wyglądały zasady przyznawania dotacji na wspieranie w 2015 r. tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych.

REKLAMA

27 grudnia 2013 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski podpisał Informację o szczegółowych zasadach postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację w 2015 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Dokument ten został wcześniej zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W stosunku do zasad obowiązujących na rok 2014 wprowadzono kilka zmian, wynikających ze zgłaszanych do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji postulatów.

Zobacz również: Pożyczki dla gmin wiejskich w 2014 roku

REKLAMA

Realizując postulaty strony mniejszościowej Komisji Wspólnej, wprowadzono możliwość zawierania umów wieloletnich. Od roku 2015 możliwe będzie zawieranie takich umów z wydawcami tygodników i dwutygodników, a w kolejnych latach, jeśli rozwiązanie to zda egzamin, może zostać rozszerzone także na inne zadania.

Doprecyzowano, że wnioskodawcy ubiegający się o przyznanie dotacji podmiotowych, powinni od przynajmniej pięciu lat posiadać osobowość prawną, potwierdzoną wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, jako stowarzyszenie lub fundacja. Realizując zalecenia Strategii rozwoju oświaty mniejszości białoruskiej w Polsce zapisano, że w przypadku dotacji udzielanych na wydawanie czasopism preferowane będą zadania o charakterze edukacyjnym. Rozszerzono też katalog zadań, przy realizacji których preferowane będą organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Dodano nowe kryteria dla wniosków o przyznanie dotacji na czasopisma, co stanowi realizację zaleceń zawartych w dezyderacie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęte zasady obejmują także harmonogram składania wniosków. Wnioski o dotacje na inwestycje planowane na 2015 r. można będzie składać do 28 lutego 2014 r., wnioski na wspieranie programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz o dotacje podmiotowe - do 16 sierpnia 2014 r., a wnioski o pozostałe dotacje celowe – do 16 września 2014 r.

REKLAMA

Zmianie nie uległy wzór wniosku i sprawozdania. Obecnie wniosek wypełniany jest za pomocą elektronicznej aplikacji. Po wypełnieniu należy go jednak wydrukować i przesłać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji tradycyjną pocztą. Rok 2014 będzie prawdopodobnie ostatnim, w którym wnioski składane są w ten sposób. Trwające obecnie prace powinny doprowadzić do tego, że od roku 2015 wnioski i sprawozdania składane będą online.

W roku 2014, dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji zrealizowane zostaną 422 zadania służące zachowaniu tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz ochronie języka regionalnego.

Zasady postępowania przy udzielaniu dotacji zostały opublikowane na stronie MAC.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Zobacz również: Dyrektor instytucji kultury – zasady powoływania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA