| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Samorządowe instytucje kultury - nowy wykaz

Samorządowe instytucje kultury - nowy wykaz

W nowym wykazie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu ma pojawić się 9 nowych ośrodków. Są to m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Do konsultacji społecznych został przedłożony projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu.

Ministerstwo Kultury tłumaczy powstanie nowego aktu zmianami, jakie nastąpiły w wielu instytucjach od czasu publikacji ostatniego rozporządzenia. 

Obecnie obowiązujący wykaz stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 lipca 2012 r. w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora  następuje w drodze konkursu (Dz. U. z 2012 r. poz. 889). Od czasu wydania ww. rozporządzenia niektóre instytucje kultury przestały funkcjonować z powodu połączenia z inną instytucją kultury, a nazwy innych zostały zmienione. Jak podkreśla resort, konieczne jest uzupełnienie wykazu o te instytucje, które ze względu na zakres i charakter prowadzonej działalności stały się znaczące dla kultury narodowej.

Zobacz również: Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Wykaz został zatem uzupełniony dziewięcioma instytucjami kultury, w których dotychczas wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora w drodze konkursu nie było obligatoryjne. Są to:  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu. Ministerstwo uznało, iż znaczenie dla kultury narodowej jest na tyle znaczące, iż powinny one znaleźć się w wykazie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu – projekt z dnia 2 października 2014 r.

Etap legislacyjny - konsultacje

Polecamy serwis: Kultura

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »