REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność i rola OZZ

Dominika Sułecka
Muzyka, kultura/ fot. Fotolia
Muzyka, kultura/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje zbiorowego zarządzania prowadzą działalność której celem jest - najogólniej mówiąc - zbieranie i dzielenie wynagrodzeń dla twórców, którzy powierzyli im ochronę swoich praw. Działalność tych organizacji budzi coraz większe wątpliwości i zainteresowanie. Dlaczego?

Działalność organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (dalej: „OZZ”) określa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „PrAut”). Zgodnie z treścią art. 104 ustawy organizacjami zbiorowego zarządzania są stowarzyszenia zrzeszające twórców, artystów wykonawców, producentów oraz organizacje radiowe i telewizyjne, których celem statutowym jest zbiorowy zarząd oraz ochrona powierzonych im praw autorskich/pokrewnych, a także wykonywanie uprawnień wynikających z ustawy. Decyzją polskiego ustawodawcy OZZ-y funkcjonują w formule stowarzyszeń. Ponadto do wykonywania zbiorowego zarządu oraz możliwości korzystania z szeregu uprawnień przewidzianych dla OZZ przez PrAut, stowarzyszenie musi posiadać zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie w Polsce zezwoleniem takim dysponuje około 12 organizacji, największe wśród nich to m.in. ZAiKS, STOART, SAWP, ZPAV czy ZASP.

REKLAMA

Zobacz również: Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Obowiązki i zadania

W dużym uproszczeniu zadaniem OZZ-ów jest tzw. zbiorowy zarząd, który polega m.in. na udzielaniu zgody na korzystanie z utworów (licencji) do których prawa zostały im powierzone, pobieraniu wynagrodzeń od korzystających z utworów chronionych, a następnie ich rozdzielaniu pomiędzy uprawnionych. Obowiązkiem OZZ jest również przedkładanie tabel wynagrodzeń (określających minimalne stawki wynagrodzeń należnych z tytułu korzystania z utworów chronionych) do zatwierdzenia Komisji Prawa Autorskiego.

Wątpliwości związane z systemem funkcjonowania polskich organizacji zbiorowego zarządzania

OZZ-y odgrywają istotną rolę dla polskiego sektora kultury m.in. ze względu na skale przepływów, wartość zgromadzonego majątku, ilość zrzeszonych i reprezentowanych podmiotów, a także realizację zadań mających znaczenie systemowe dla kultury i własności intelektualnej, w związku z tym coraz większe zainteresowanie wzbudza model i zasady ich funkcjonowania. Rozwiązania przyjęte przez OZZ-y mają wpływ na interesy ich członków, reprezentowanych podmiotów, a w szczególności ogół społeczeństwa. Największe wątpliwości budzi fakt, że choć OZZ-y funkcjonują we wspomnianej wcześniej formie stowarzyszeń i ich cechą powinna być działalność niezarobkowa, to z analizy przedstawianych przez te podmioty corocznych sprawozdań finansowych i merytorycznych wynika, że gromadzą one potężne majątki. Analiza wspomnianych dokumentów wskazuje także, że sam sposób raportowania nie jest odpowiednio dopasowany do charakteru i specyfiki działalności OZZ-ów, a technika sprawozdawcza różni się między poszczególnymi organizacjami. Dla zwiększenia przejrzystości oraz zniwelowania wątpliwości związanych z funkcjonowaniem OZZ-ów model raportowy niewątpliwie powinien zostać bardziej ujednolicony i przejrzysty tak, aby zainteresowany odbiorca miał jasną i czytelną informację na temat działań i kondycji organizacji, a także mógł zweryfikować czy praktyki stosowane przez daną organizację prowadzą do wywiązywania się przez nią z powierzonych zadań.

Polecamy serwis: Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA