| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK

Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK

Instytucja kultury jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Zatrudnia 27 pracowników. Jej suma bilansowa wynosi ok. 4 mln złotych. Czy instytucja ma obowiązek przesyłania plików JPK_VAT?

Tak, od 2017 r. instytucja kultury, o której mowa w pytaniu, ma obowiązek przesyłania informacji o ewidencji VAT w formacie JPK. Inaczej mówiąc: ma obowiązek przesyłania plików JPK_VAT.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek przesyłania plików w formacie JPK mają natomiast również mali i średni przedsiębiorcy (oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami, ale mające cechy małych i średnich przedsiębiorców). Jednostki mikro obowiązek ten obejmie dopiero od 1 stycznia 2018 r.

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się takiego przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

● zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

● osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zobacz serwis: Finanse

W świetle tego przepisu mikroprzedsiębiorcami są ci, którzy w przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniają dwa warunki – tj. warunek średniego zatrudnienia oraz warunek finansowy (a precyzyjniej – jeden z dwóch warunków finansowych).

I właśnie ze względu na poziom zatrudnienia, instytucja kultury, o której mowa w pytaniu, nie jest jednostką mającą cechy mikroprzedsiębiorcy. Posiada już cechy małego przedsiębiorcy (art. 105 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Dlatego od 1 stycznia 2017 r. instytucja ta ma obowiązek przesyłania w formacie JPK informacji o ewidencji VAT – czyli obowiązek nr 2.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK /fot. Fotolia
Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK /fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian90.30 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK