REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże domy dziecka do likwidacji

REKLAMA

REKLAMA

Gminy będą musiały ponosić część kosztów pobytu dzieci w rodzinach zastępczych. Takie zmiany przewiduje nowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Rząd przyjął we wtorek (30.06) założenia projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem. Każda gmina będzie zobowiązana do opracowania lokalnych programów wspierania rodzin i zatrudnienia asystentów rodzinnych. Ich zadaniem ma być praca z rodzinami, a nie wykonywanie obowiązków pracownika socjalnego. Pod jego opieką ma znajdować się do 20 rodzin.

REKLAMA

– Brakuje obecnie działań prewencyjnych, a także pracy z biologiczną rodziną. Gdy czasowo odbiera się jej dzieci, zwykle zostaje ona sama – mówi Magdalena Molska z Towarzystwa Nasz Dom.

REKLAMA

Opieka zastępcza ma być realizowana przez rodziny zastępcze spokrewnione, rodziny zastępcze niespokrewnione zawodowe i niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka. Rodziną zastępczą spokrewnioną będą mogły być tylko babcie, dziadkowie lub rodzeństwo dziecka. Zorganizowanie tej opieki będzie należało do kompetencji gminy, a nie jak dotychczas powiatu. Gminy będą też pokrywać na początku 20, a docelowo 50 proc. kosztów pobytu dziecka w formie zastępczej. Jej podstawową formą ma być rodzina zastępcza zawodowa, wychowująca nie więcej niż troje dzieci. Każda rodzina zastępcza i rodzinny dom dziecka znajdą się pod opieką koordynatora pieczy zastępczej.

Nową instytucją będą rodziny pomocowe. Przejmą one czasową opiekę nad dziećmi z rodziny zastępczej, kiedy rodzice nie będą mogli jej sprawować np. z powodu choroby lub pobytu w szpitalu.

Największe zmiany dotyczą placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od 2011 roku nie będzie mogło w nich przebywać więcej niż 30 dzieci, a w roku 2020 mają zostać już tylko małe placówki na 14 dzieci. Ponadto od 2010 roku w domach dziecka nie będą umieszczane dzieci poniżej siedmiu lat, a od 2015 r. te, które skończą dziesięć lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MICHALINA TOPOLEWSKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA