REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakt socjalny aktywizuje świadczeniobiorców

REKLAMA

Stosowany w działaniach ośrodków pomocy społecznej kontrakt socjalny ma poprawiać skuteczność udzielanej pomocy poprzez mobilizowanie osób i rodzin do podejmowania działań usamodzielniających.


Możliwość zawierania kontraktów socjalnych wprowadziła ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Jest to pisemna umowa zawierana z osobą ubiegającą się o pomoc, określająca uprawnienia i zobowiązania stron, tj. klienta i pracownika socjalnego, które mają doprowadzić do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny.

Deklaracja woli

W powstanie kontraktu zaangażowani muszą być zarówno klient pomocy społecznej, jak i pracownik socjalny.

Osoba zainteresowana bierze udział w redagowaniu treści kontraktu, sama wskazuje na źródła swych problemów, ustala własne możliwości i sposoby ich zwalczania. Wytyczone cele mają zostać osiągnięte poprzez konkretne działania podopiecznego i wspomagającego go pracownika socjalnego. Pisemna forma umowy ma zaś wzmocnić jej skuteczność, choćby poprzez przypomnienie świadczeniobiorcy o jego deklaracji.

Pomoc ma charakter przejściowy i zakłada wykształcenie u korzystających z niej osób odpowiednich postaw w celu pokonania życiowych trudności.

Podpisanie kontraktu może nastąpić tylko w określonych sytuacjach, a podstawą jest gotowość do podjęcia przez rodzinę współpracy z pracownikiem socjalnym. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie rodzin, które chcą faktycznych zmian.

- Zanim zaproponujemy rozwiązanie w ramach kontraktu socjalnego, bardzo szczegółowo analizujemy problemy danej rodziny. Umowę podpisujemy tylko z osobami, które naprawdę chcą poprawić los swój i swoich rodzin - mówi Izabela Synoradzka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Czytaj także: Kontrakt socjalny>>

Co powinien zawierać kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny składa się z dwóch części.


Część I to ustalenia kontraktu. Zawiera:

l dane o osobach podpisujących kontrakt (dane osoby/rodziny oraz dane pracownika socjalnego)
l ocenę sytuacji życiowej rodziny i ustalenia umożliwiające przezwyciężenie trudnej sytuacji
l cele, które ma osiągnąć rodzina, dla przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej
l działania niezbędne do osiągnięcia zakładanych celów,
l termin oceny realizacji działań
l informacje o sposobie przekazywania świadczeń.


Część II dotyczy oceny realizacji ustalonych działań i zawiera:

l szczegółową informację o realizacji działań oraz ewentualne zmiany w podjętych działaniach
l termin oceny wprowadzonych zmian.

 Czytaj także: Pracownik socjalny na 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących>>

Powaga zobowiązania

W kontrakcie wyznacza się też termin oceny założonych działań oraz sposób przekazywania ewentualnych świadczeń.

Zarówno niedotrzymanie postanowień kontraktu socjalnego, jak i odmowa jego zawarcia mogą stanowić podstawę do nieprzyznania świadczenia lub do jego wstrzymania.

Częstymi powodami zerwania umowy są nadużywanie alkoholu lub brak aktywności w poszukiwaniu pracy. W umowach alkoholicy zobowiązują się bowiem do abstynencji, a rodziny niewydolne wychowawczo do pracy z pracownikiem socjalnym. Niestety, nawet perspektywa utraty świadczenia nie zawsze bywa skuteczna.

Czytaj także: Kontrakt socjalny po zmianach>>

Porządkowanie świata

Kontrakt to bardzo użyteczne narzędzie - jasno określa bowiem warunki współpracy.

- Oczywiście, do postawienia diagnozy niepotrzebny jest kontrakt, ale on precyzuje pracownikowi socjalnemu etapy postępowania, a klientowi cele, które ma zrealizować - tłumaczy dyr. Synoradzka. - Dzięki umowie, pracownicy służb społecznych unikają nieporozumień z klientami - negocjując z podopiecznymi, muszą tak pokierować rozmową, by wytworzyć w nich przekonanie, że to ich pomysł na życie i że warto w siebie i najbliższych zainwestować.

Rola pracownika socjalnego

Kontrolowanie, czy druga strona dotrzymała warunków umowy, jest rolą pracownika socjalnego. Polega ona przede wszystkim na kontakcie ze środowiskiem podopiecznego. W Krakowie m.in. w związku z tą nową formą działania w ośrodkach pomocy społecznej zwiększono zatrudnienie tak, aby na jednego pracownika socjalnego przypadało mniej podopiecznych.

Dobre notowania

Nowy instrument ośrodki pomocy społecznej wykorzystują w różnym stopniu. Zdecydowana większość kontraktów socjalnych, a ich liczba stale rośnie, zawierana jest w dużych miastach. Ośrodki w Krakowie czy Poznaniu (gdzie od 2005 r. podpisano ich 1800) odnotowują pozytywne efekty takiej współpracy z podopiecznymi.

Dzięki temu wielu klientów MOPS aktywniej poszukiwało zatrudnienia we własnym zakresie, częściej kontaktowało się z PUP, podejmowało prace dorywcze i sezonowe oraz działania zmierzające do rozwiązywania problemów osobistych i rodzinnych.

Grupą osób, która najlepiej realizuje działania zapisane w umowie kontraktowej, są bezrobotni. Na tym polu istnieją większe możliwości współpracy - głównie dzięki rozbudowanej infrastrukturze służb zatrudnienia. Dlatego w miastach, gdzie znalezienie wolnych miejsc pracy i kursów jest łatwiejsze - realizacja założeń kontraktu socjalnego przebiega sprawniej.

Czytaj także: Zmiany w ustawie o pomocy społecznej>>

Ośrodki pomocy społecznej, które skorzystały z kontraktu socjalnego, uważają go za dobre rozwiązanie. Zachęcają również inne placówki do zawierania takich umów z klientami.

Wymaga to, co prawda, odpowiedniego przygotowania do pracy, ale odpowiednie kwalifikacje można zdobyć na organizowanych w całym kraju szkoleniach i warsztatach.

Renata Maciejczak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA