| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Opieka społeczna > Becikowe 2014

Becikowe 2014

Becikowe w 2014 roku, stanowiące jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka żywego, uzależnione będzie od spełnienia kryterium dochodowego.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka żywego, tak zwane becikowe, przysługuje matce, ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 1922,00 złotych. Wysokość przysługującej zapomogi wynosi jednorazowo 1000 złotych na jedno dziecko. Za opiekuna faktycznego dziecka, należy uznać osobę, która faktycznie opiekuje się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka.

Jaki wniosek?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka żywego przysługuje na właściwy wniosek złożony przez osobę uprawnioną. Wniosek taki należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku, w którym wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną lub faktyczną oraz dziecka przysposobionego, dwunastomiesięczny termin, którego zachowanie jest wymagane dla otrzymania becikowego, należy liczyć od dnia objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną, bądź od dnia przysposobienia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi przysługującej w związku z urodzeniem żywego dziecka, dołącza się między innymi dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga.

129,00 złNowa sprawozdawczość budżetowa z komentarzem do zmian + płyta CD

Zadaj pytanie: Forum

Inne warunki otrzymania becikowego

W przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, przysługującej matce lub ojcu dziecka, konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku. Otóż zapomoga ta przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną, nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt pozostawania pod opieką lekarską, potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Zaświadczenie to załącza się do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka żywego.

Zobacz także: Zasiłek rodzinny 2014

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych, która stanowi podstawę obowiązywania becikowego wskazuje, iż jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka żywego nie przysługuje co do zasady, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że co innego wynika z przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym, jakie wiążą Polskę z poszczególnymi krajami. W aktualnym stanie prawnym jednak, zapomoga z tytułu urodzenia dziecka żywego, nie wchodzi w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w związku z czym, wykonywanie pracy za granicą przez jednego z rodziców dziecka, nie ma znaczenia dla właściwości organu do wydania decyzji w sprawie.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

avatar

2014-05-16 21:30 Zgłoś

Witam. Dlaczego piszecie, że aby obliczyć dochód do becikowego należy odejmować składki na ubezpieczenia, podatek itp.    Przecież:    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 3 stycznia 2013 r. - w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne wyraźnie określa w załączniku nr 4 oraz nr 5  ,że dochód który należy podać w oświadczeniu to: Przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz bez pomniejszania o należny podatek dochodowy. Dla mnie sprawa wydaje się jasna - u źródła wyraźnie jest to podane w ten sposób więc nie może być innej możliwości. Oczywiście zawęża to automatycznie krąg osób, które "załapią"się na becikowe  

avatar

2014-05-05 12:39 Zgłoś

a ja mam pytanie??? niektore kobiety nawet nie wiedza ze sa w ciąży  nawet w 12 tygodniu... wiec jak sie urodzi dziecko to wtedy nie jest polakiem czy co ... ze nie moze liczyc na becikowe.. kto takie prawo wymyśla.... czyli takie dzieci sa inne... ciekawe jakie bo nie rozumiem... a może dlatego te wszystkie zwyrodniale matki zabijaja dzieci bo na maciezynskie czekaja nawet 3 miesiace za becikowym tez.... no...jesli wogle  dostaną... wiec rozumiem ze pampersy z trawy robia.. a dzieci kamieniami z pola karmią.... a ja mam pomysl moze te stare grzyby z rzadu co to wszystko wymyslaja postawia sie w skorze samo wychowującej matki z noworodkiem , jak otrzymają pieniadze po trzech miesiac  czekania.... to ciekaw jestem kiedy zdechną z głodu.... aaa jak sie poddadza to im sie jaja poucina i wtedy beda wpelni kobietami......ale dziecka juz nie dadza bo tam, to co drugi dziecko lubi miec blisko....za blisko.....    

avatar ladymargot1

2014-03-04 22:09 Zgłoś

 RE: becikowewitam.mam pewien problem. 12 listopada mialam zabieg łyżeczkowania. Tuz przed badaniem kontrolnym zrobilam test ciazowy ktory wyszedl pozytywny. Badanie kontrolne bylo 13 grudnia, lekarz wowczas jeszcze niestwierdzil ciazy poprzez badanie usg. 17 lutego ponownie pojechala do lekarza gdyz zaniepokoil mnie brak miesiaczki (od zabiegu niemialam miesiaczki).Po przebadaniu lekarz stwierdzil juz 13- tygodniowa ciaze i sam powiedzial ze musialam juz byc w ciazy jak bylam na wizycie 12 grudnia.I teraz pytanie czy po urodzeniu dziecka bede miala jeszcze szanse na becikowe?Ciaza zostala stwierdzona w 13 tygodniu, ale pod opieka lekarza bylam juz od 2-3 tygodnia ciazy mimo ze lekarz jeszcze tej ciazy nie widzial( od badania kontrolnego z 13 grudnia).Co mam teraz zrobic?Prosze o odpowiedz. Z gory dziekuje  

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP22
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem Infor.pl »