REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Alimentacyjny 2014 - zmiany

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, 2014
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, 2014
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 r. czekają zmiany. Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów przewidują m.in. likwidację administracyjnej egzekucji świadczeń.

Przewidywany termin wejścia w życie zmian to I półrocze 2014 r. Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (projekt z dnia 28 sierpnia 2013 r.) zawierają kilka ważnych zmian.

REKLAMA

Likwidacja egzekucji administracyjnej  świadczeń alimentacyjnych

Zdaniem projektodawcy potrzeba likwidacji administracyjnej egzekucji alimentów wynika z faktu, iż obecnie egzekucję zobowiązań prowadzi się dwutorowo, zarówno w trybie administracyjnym, jak i sądowym. Jak wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2012 r. koszty poniesione przez organ właściwy wierzyciela w celu wyegzekwowania należności od dłużników alimentacyjnych przewyższyły kwotę wyegzekwowanych przez organ egzekucyjny należności. W niektórych gminach pomimo poniesionych kosztów nie udało się wyegzekwować żadnych kwot należności od dłużników alimentacyjnych.

Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2013/2014

Zmianie ma ulec także sposób przekazywania środków pochodzących z egzekucji. Zwrot należności dłużników alimentacyjnych z tytułu świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego ma w pełnej wysokości trafić do jednej z gmin tj. 40% wyegzekwowanych należności będzie stanowiło dochód własny organu właściwego wierzyciela. Odzyskiwane kwoty należności mają w całości być przeznaczane na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych

Proces podejmowania działań wobec dłużnika alimentacyjnego ma ulec uproszczeniu. Zmiany przewidują, iż w sytuacji gdy organ właściwy dłużnika po otrzymaniu kolejnego wniosku od organu właściwego wierzyciela ustali, iż sytuacja dłużnika nie uległa zmianie lub dłużnik po raz kolejny uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu, organ właściwy nie będzie już zobowiązany do podejmowania kolejnych działań wobec dłużnika, czyli ponownego poinformowania starosty o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika i w razie potrzeby wszczęcia postępowania w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Forum

Świadczenia nienależnie pobrane

Katalog świadczeń nienależnie pobranych ma ulec rozszerzeniu o sytuację, gdy wypłata świadczenia nastąpiła osobie innej niż wskazana w decyzji organu.

W założeniach do projektu uregulowano również sytuację której po śmierci osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych pieniądze nadal wpływają na jej rachunek. Nowe przepisy Maja zobowiązać banki oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe do zwrotu organowi właściwemu kwoty świadczeń przekazanych na ich rachunek za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć osoby uprawnionej.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Zmianie ma ulec również kwota odsetek w przypadku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Zamiast dotychczasowego naliczania odsetek kwota nienależnie pobranych świadczeń ma być powiększona o 5%.

Odsetki od dłużnika alimentacyjnego

Podobnie jak w przypadku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń projekt przewiduje rezygnację z odsetek. Dłużnik alimentacyjny ma zwrócić organowi właściwemu wierzyciela należność z tytułu świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego, powiększoną o 5%.

Dochód utracony

Katalog dochodów utraconych rozszerzono o utratę zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń.

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych został skierowany do konsultacji społecznych.

Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA