| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Opieka społeczna > Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Zadania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych mogą być realizowane przy współpracy z różnymi podmiotami, np. samorządowymi instytucjami kultury. Przy czym środki na realizowanie zadania przez taką instytucję powinny pochodzić z udzielonej na ten cel dotacji celowej.

W przypadku realizacji zadań gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych przy współpracy z samorządową instytucją kultury udziela się na ten cel dotacji celowej w trybie art. 250 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (wyjaśnienia RIO we Wrocławiu z 29 września 2011 r. w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych). Podstawą przekazania dotacji celowej jest umowa, która określa w szczególności:

● wysokość dotacji, cel lub opis zakresu rzeczowego zadania, na którego realizację są przekazywane środki dotacji,

● termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego,

● termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji oraz termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji celowej.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

W ramach zadania realizowanego ze środków dotacji celowej mogą być ponoszone zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie. W przypadku organizacji przez samorządową instytucję kultury imprezy z zakresu profilaktyki uzależnień do kosztów bezpośrednich można zaliczyć: obsługę techniczną, medyczną, wyżywienie, napoje. Natomiast do kosztów pośrednich zaliczamy wydatki przeznaczone na obsługę zadania, tj. wynagrodzenie dla osób biorących udział w organizacji imprezy (np. umowy-zlecenia).

WSA w Łodzi w wyroku z 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt I SA/Łd 425/08) wskazał, że koszty bezpośrednio poniesione na realizację zadania należy wiązać z udziałem samych uczestników wydarzenia. Wszelkie inne wydatki związane z organizacją wydarzenia, w tym szeroko pojęte wynagrodzenie dla osób biorących udział w jego organizacji, stanowią koszty pośrednie zadania. Ponadto WSA uznał, że podmiot, któremu przyznano dotację, powinien każdy wydatek powiązać nie tylko ogólnie z przedsięwzięciem, ale precyzyjnie z właściwym, wskazanym w umowie, celem. Powiązanie to nie może być dowolne, ale powinno być adekwatne do celu wydatku.

Dotacje celowe pochodzą ze środków publicznych, zatem udzielający dotacji ma obowiązek kontrolować jej wydatkowanie, zaś dotowany – przeznaczyć otrzymaną dotację na zadania określone w umowie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Dowiedz się jakie są zadania gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień /fot. Fotolia
Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień /fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »