| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Osoba pozostająca w konkubinacie i wychowująca z konkubentem ich dziecko może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko w stosunku do dziecka z wcześniejszego związku i z tego tytułu może pobierać dodatek w wysokości 193 zł miesięcznie.

Prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Formą pomocy państwa dla rodzin czy osób będących w potrzebie są świadczenia rodzinne. Należy do nich zasiłek rodzinny, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka (art. 4 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych; dalej: ustawa o świadczeniach rodzinnych).

Osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego przysługują do niego dodatki. Jednym z nich jest dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Przysługuje on samotnie wychowującym dziecko – matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:

● drugi z rodziców dziecka nie żyje,

● ojciec dziecka jest nieznany,

● powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone

art. 11a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zobacz serwis: Oświata

Dodatek ten należy się także osobie uczącej się, jeżeli oboje rodzice tej osoby nie żyją (art. 11a ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Osobą samotnie wychowującą dziecko jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osoba rozwiedziona, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 3 pkt 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Dla posiadania statusu „osoby samotnie wychowującej dziecko” nie ma znaczenia pozostawanie w konkubinacie czy wychowywanie razem z konkubentem wspólnych dzieci, jeżeli nie jest on rodzicem dziecka, którego dotyczy wniosek o przyznanie dodatku.

Fakt zawarcia małżeństwa przez rodzica samotnie wychowującego dziecko czy wychowywanie z mężem ich wspólnego dziecka nie wpływa również na status osoby samotnie wychowującej dziecko i na utratę statusu osoby wychowywanej przez samotnego rodzica. Warunek wychowywania wspólnie co najmniej jednego dziecka z jego rodzicem, wynikający z art. 3 ust. 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych, należy odnosić nie do każdej osoby związanej z jednym z rodziców dziecka, ale do rodzica dziecka, którego dotyczy wniosek o przyznanie dodatku do zasiłku. Dla takiej oceny nie ma znaczenia okoliczność, że rodzic ubiegający się o dodatek do zasiłku rodzinnego pozostaje w nowym związku. Wskazuje na to orzecznictwo sądów.

Zobacz: Świadczenia rodzinne w 2017 r.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

W artykule przedstawiono najciekawsze orzecznictwo dotyczące osób samotnie wychowujących dziecko.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka /fot. Fotolia
Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka /fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK