| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zasiłek stały 2018 r.

Zasiłek stały 2018 r.

Zasiłek stały to jedno ze świadczeń z pomocy społecznej. Zasiłek, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie może być niższy niż 30 zł miesięcznie. Ubiegać się mogą o niego osoby pełnoletnie samotnie gospodarujące, niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej.

Jak już zostało wspomniane o zasiłek stały ubiegać się mogą osoby pełnoletnie samotnie gospodarujące, niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Ponadto zasiłek stały przysługuje osobom pozostającym w rodzinie jeżeli są one niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Zasiłek stały nie przysługuje w następujących przypadkach:

  • Osoba pobiera renta socjalną
  • Pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne,
  • Pobierany jest dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.

Zgodnie z art. 37 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Wniosek o zasiłek stały składa się do właściwego miejscowego ośrodka pomocy rodzinie. Może być złożony zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Wnioskodawca powinien mieć przy sobie dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający jego tożsamość. Należy złożyć także dokumenty potwierdzające sytuację finansową osoby starającej się o zasiłek. Jeżeli wnioskodawca posiada inne dokumenty potwierdzające jego trudną sytuację życiową także powinien je przedstawić. Do wniosku o zasiłek stały dołącza się także kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Podkreślić należy, że wnioskodawca powinien mieć przy sobie oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do wglądu.

Na rozpatrzenie wniosku o zasiłek stały czeka się około 1 miesiąca. Postępowanie dotyczące przyznania zasiłku stałego nie podlega opłatom.

Jeżeli wniosek o wypłatę zasiłku stałego zostanie rozpatrzony negatywnie można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Termin na złożenie odwołania, o którym mowa w zdaniu poprzednim to 14 dni od daty wydania decyzji administracyjnej. Odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego jest bezpłatne.

Podkreślić należy, że prawo do zasiłku stałego przysługuje od miesiąca, w którym złożony został wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK