Becikowe 2014

Agnieszka Fryc
INFOR
2013-07-05
Zobacz artykuły na temat:

Becikowe w 2014 roku, stanowiące jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka żywego, uzależnione będzie od spełnienia kryterium dochodowego.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka żywego, tak zwane becikowe, przysługuje matce, ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 1922,00 złotych. Wysokość przysługującej zapomogi wynosi jednorazowo 1000 złotych na jedno dziecko. Za opiekuna faktycznego dziecka, należy uznać osobę, która faktycznie opiekuje się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka.

Jaki wniosek?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka żywego przysługuje na właściwy wniosek złożony przez osobę uprawnioną. Wniosek taki należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku, w którym wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną lub faktyczną oraz dziecka przysposobionego, dwunastomiesięczny termin, którego zachowanie jest wymagane dla otrzymania becikowego, należy liczyć od dnia objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną, bądź od dnia przysposobienia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi przysługującej w związku z urodzeniem żywego dziecka, dołącza się między innymi dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga.

Zadaj pytanie: Forum

Inne warunki otrzymania becikowego

W przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, przysługującej matce lub ojcu dziecka, konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku. Otóż zapomoga ta przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną, nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt pozostawania pod opieką lekarską, potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Zaświadczenie to załącza się do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka żywego.

Zobacz także: Zasiłek rodzinny 2014

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych, która stanowi podstawę obowiązywania becikowego wskazuje, iż jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka żywego nie przysługuje co do zasady, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że co innego wynika z przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym, jakie wiążą Polskę z poszczególnymi krajami. W aktualnym stanie prawnym jednak, zapomoga z tytułu urodzenia dziecka żywego, nie wchodzi w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w związku z czym, wykonywanie pracy za granicą przez jednego z rodziców dziecka, nie ma znaczenia dla właściwości organu do wydania decyzji w sprawie.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Zobacz wszystkie artykuły »

Zobacz inne publikacje i serwisy dla specjalistów w sektorze publicznym

 • Rachunkowość Budżetowa
 • Poradnik Rachunkowości Budżetowej
 • Poradnik Oświatowy
 • Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej
 • Poradnik Organizacji Non Profit
Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

 • avatar ladymargot1

  ladymargot12014-03-04 22:09

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

   RE: becikowewitam.mam pewien problem. 12 listopada mialam zabieg łyżeczkowania. Tuz przed badaniem kontrolnym zrobilam test ciazowy ktory wyszedl pozytywny. Badanie kontrolne bylo 13 grudnia, lekarz wowczas jeszcze niestwierdzil ciazy poprzez badanie usg. 17 lutego ponownie pojechala do lekarza gdyz zaniepokoil mnie brak miesiaczki (od zabiegu niemialam miesiaczki).Po przebadaniu lekarz stwierdzil juz 13- tygodniowa ciaze i sam powiedzial ze musialam juz byc w ciazy jak bylam na wizycie 12 grudnia.I teraz pytanie czy po urodzeniu dziecka bede miala jeszcze szanse na becikowe?Ciaza zostala stwierdzona w 13 tygodniu, ale pod opieka lekarza bylam juz od 2-3 tygodnia ciazy mimo ze lekarz jeszcze tej ciazy nie widzial( od badania kontrolnego z 13 grudnia).Co mam teraz zrobic?Prosze o odpowiedz. Z gory dziekuje  

 • avatar

  Czesiu2014-02-28 13:07

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Oto mój przypadek:- dziecko urodzi się w lipcu 2014 r.- dochody z 2012 r. nie dają mi szans na becikowej- dochody z 2013 r. dają mi becikowe Czy to prawda, że jeżeli złożę wniosek po 1 listopada 2014 r. (po rozpoczęciu nowego okresu zasiłkowego), będę mógł przedstawić dochody za rok 2013 r., a ttym samym otrzymać becikowe? Proszę o odpowiedź

 • avatar

  Paulina2014-02-17 08:18

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam, mam pytanie zlożyłam wniosek o becikowe 8 stycznia, Pani w MOPS powiedziała mi że od tej daty w ciągu miesiąca musi być wszystko załatwione, jest 17 luty a ja nawet nie otrzymałam decyzji gdy dzwoniłam 3 lutego prosiła mnie o cierpliwość. Czy MOPS może przekroczyć ten czas jednego miesiąca?

 • avatar

  przyszla mama2014-02-07 20:05

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Dzien dobry,w marcu zostanę mamą, rozumiem, że muszę złóżyć zaświadczenie o dochodach z 2012? czy moj dochód z 2012 będzie już dzielony na 2 osoby? czyli na mnie i moje nienarodzone dziecko? Bardzo proszę o odpowiedź?

 • avatar

  narta2014-02-04 09:08

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam mam pytanie odnośnie becikowego z tego co przeczytałam trzeba być pod opieką lekarza do 10 tyg a jeżeli ja dowiedziałam się dopiero w 15 tyg  mam nieregularny okres i nic nie wskazywało na to że jestem w ciąży czy lekarz wypisze mi takie zaświadczenie do becikowego że byłam pod opieką od 10 tyg pomimo że dopiero w 15 tyg się dowiedziałam? Dziękuje za odpowiedź  To jesteś w podobnej sytuacji co moja. Lekarz może odmówić, bo będzie się bał że dostanie jakąś karę. Ja jestem juz pod koniec 5tego miesiąca i byłam już u kilku i nikt nie chce iść na rękę. Może jak się pójdzie prywatnie...ale ...słyszałam że to nie musi być ginekolog tylko jakikolwiek lekarz. Może byłaś w tym czasie u dentysty albo u lekarza pierwszego kontaktu? To by ci załatwiło problem. Ja nie choruję więc nie byłam  i teraz liczę się z tym że na becikowe nie ma szans. Moja sąsiadka jest w podobnej sytuacji i też na becikowe nie liczy. Zatem raczej trzeba się z tym pogodzić bo nie ma wyjścia Ja co prawda zapisalam się w 10tyg do przychodni, ale mi odmówiono wizyty, bo limity nfz się skończyły, więc u mnie skończyło się tak, że mi lekarka odmówiła później pomocy formalnej, mimo że przy zapisie rejestratorki (aż 3 kobitki)mówiły że nie będzie problemu bo przecież przychodzę w 10tygodniu. no ale jak widzisz jak nie masz nic na piśmie to potem zostajesz z niczym.

Dodaj komentarz

zobacz wszystkie komentarze »

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Czy jesteś: