REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zadania w sprawach oświaty stoją przed samorządem województwa

REKLAMA

Przy wykorzystaniu jakich środków finansowych samorząd województwa może realizować przypisane mu zadania w zakresie oświaty i edukacji? Jakie są podstawowe narzędzia wspierające samorząd województwa w realizacji zadań edukacyjnych?


Realizując własne zadania ustawowe w zakresie oświaty i edukacji samorząd województwa wspiera i prowadzi działania na rzecz podniesienia poziomu wykształcenia obywateli, wspiera także rozwój nauki. W województwie opolskim istotna rola edukacji w rozwoju regionu została podkreślona we wszystkich dokumentach programowych, przyjętych przez sejmik województwa - od Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego na lata 2000-2015 aż po sektorową strategię rozwoju edukacji w województwie opolskim. Ten ostatni dokument powstał we współpracy z przedstawicielami samorządów, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i kuratorium oświaty, a określa priorytety i kierunki działań dla instytucji oświatowych oraz naukowych województwa opolskiego.


Realizując zadania, wynikające z tych dokumentów, wykorzystywaliśmy środki finansowe z budżetu województwa, budżetu państwa oraz z funduszy strukturalnych.


Podstawowymi, ustawowymi narzędziami wspierania przez samorząd województwa realizacji zadań edukacyjnych były dotychczas kontrakty wojewódzkie oraz programy operacyjne. W ramach kontraktów samorządy lokalne oraz uczelnie uzyskały dofinansowanie na zadania inwestycyjne, którymi były budowy, rozbudowy, modernizacje, remonty oraz wyposażenia obiektów naukowo-dydaktycznych szkół, placówek i uczelni.


Z pierwszego kontraktu, w latach 2001-2003, przygotowano m.in. bazę dla tworzonej wtedy Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, unowocześniano infrastrukturę szkół prowadzonych przez samorządy gminne i powiatowe, powstały też centra kształcenia ustawicznego i praktycznego. Ponadto przygotowane zostały narzędzia promujące placówki oświatowe i naukowe wśród mieszkańców województwa - należy do nich m.in. Wojewódzka Edukacyjna Baza Danych, która zawiera informacje o ofercie edukacyjnej wszystkich placówek z województwa.


Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego w latach 2004-2006 zwiększył możliwości realizacji zadań inwestycyjnych w gminach i powiatach oraz na uczelniach. Dodatkowo w ramach ZPORR wsparcie finansowe uzyskała młodzież z terenów wiejskich oraz z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach materialnych.


Samorząd województwa opolskiego ze swojego budżetu wspiera największe osiągnięcia nauczycieli, studentów i uczniów. Od 1999 roku co roku przyznajemy nagrody nauczycielom i pracownikom akademickim za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i upowszechniania edukacji. Od 2002 roku wręczane są stypendia marszałka województwa opolskiego, które otrzymują studenci oraz słuchacze szkół, dla których organem prowadzącym jest województwo opolskie. Stypendia przyznawane są najzdolniejszej młodzieży regionu za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz osiąganie sukcesów naukowych. Ustanowiona została także nagroda Professor Opoliensis, która będzie przyznawana za najważniejsze prace naukowe, mające istotny wpływ na rozwój regionu i nauki. Z budżetu województwa wspierana jest realizacja zadań dydaktyczno-naukowych i prowadzenie badań naukowych przez uczelnie. Od kilku lat organizowane są regionalne targi edukacji, oferujące pomoc młodym ludziom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.


Ostatnią naszą inicjatywą, służącą poszerzeniu oferty kształcenia w regionie, jest powołanie Regionalnego Centrum Kształcenia Języków Obcych w Opolu. W ramach Centrum od września będzie działać nowe Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. Będzie to szkoła dla uczniów zdolnych językowo, przygotowująca do międzynarodowej matury.


JÓZEF SEBESTA

marszałek województwa opolskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA