REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamknięcie przedszkola publicznego na czas wakacji

Justyna Świder
specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego
Zamknięcie przedszkola publicznego na czas wakacji /Fot. Shutterstock
Zamknięcie przedszkola publicznego na czas wakacji /Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedszkola, w przeciwieństwie do szkół, są jednostkami nieferyjnymi. Co to oznacza? Czy przedszkole publiczne może być zamknięte w okresie wakacji? 

W czasie ferii i wakacji letnich, szkoły nie pracują i są zamknięte dla uczniów. Nauczyciele w tym czasie przebywają na urlopach. Z kolei przedszkola, będące jednostkami nieferyjnymi powinny w tym czasie normalnie funkcjonować, ponieważ są placówkami całorocznymi i mogą być zamknięte tylko w warunkach wskazanych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649 z poźn. zm.). 

REKLAMA

Paragraf 12 tego rozporządzenia wyraźnie stanowi, że przedszkole działa przez cały rok szkolny. Przerwy w jego pracy mogą być ustalone przez organ prowadzący przedszkole. Najczęściej jest nim gmina lub powiat, na terenie którego przedszkole ma siedzibę. 

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

REKLAMA

Przerwa taka może być ustalona na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub dyrektora przedszkola i rady rodziców przedszkola. Jeżeli dyrektor przewiduje, że w wakacje będzie miał znikome zapotrzebowanie rodziców na opiekę nad dziećmi może zawnioskować wraz z radą rodziców o ustanowienie przerwy. 

Organ prowadzący przedszkole nie musi jednak przychylać się do wniosku dyrektora i uprawnionej rady. Jeżeli jego przedstawiciele stwierdzą w toku przeprowadzonej analizy, że na terenie gminy w okresie wakacji może zabraknąć miejsc przedszkolnych, to mogą wniosek dyrektora i rady rozpatrzyć negatywnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przerwa w pracy przedszkola, o której mówią przepisy może być wyznaczona niekoniecznie w wakacje, choć wtedy zainteresowanie rodziców edukacją przedszkolną jest z pewnością mniejsze. Wyznaczanie jej w okresie wakacyjnym jest wygodne dla dyrektorów i organów prowadzących, gdyż umożliwia w miarę sprawne przeprowadzenie remontów lub modernizacji placówki.  

REKLAMA

Dlatego też, ze względów organizacyjnych, związanych z mniejszym zainteresowaniem wychowaniem przedszkolnym bardzo często na terenie gminy wyznacza się w okresie wakacji przedszkola pełniące tzw. dyżur wakacyjny.  Wówczas otwiera się jedno lub dwa przedszkola usytuowane na terenie np. osiedla. 

Przerwy w pracy przedszkoli ustalane są na miesiące wakacyjne również z uwagi na konieczność zrealizowania przez nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi swojego prawa do urlopu. Podkreślić należy, że ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nie nakazuje nauczycielom jednostek nieferyjnych wykorzystania urlopu w wakacje czy ferie. Art. 64 ust. 3 tej ustawy wskazuje, że nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, a więc również w przedszkolach, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Niekoniecznie musi to by urlop w czasie ferii lub wakacji. Dyrektor jednostki, mając świadomość tego, że musi zapewnić ciągłość jej funkcjonowania, zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopów, uwzględniającego konieczność pracy również w czasie zwyczajowo dla nauczycieli wolnym. 

Ten rok jest specyficzny, gdyż epidemia koronowirusa wymusiła zamknięcie przedszkoli już w marcu. Pomimo poluzowania obostrzeń, placówki w wielu miastach nadal są zamknięte. Taką możliwość dają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1166). 

Zaś wszędzie tam, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest stabilna rodzice mogą próbować za pośrednictwem rady rodziców przenieść przerwy w pracy przedszkoli na terminy późniejsze, dla wszystkich dogodne.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA