| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Urlop uzupełniający dla nauczyciela także po urlopie rodzicielskim

Urlop uzupełniający dla nauczyciela także po urlopie rodzicielskim

Urlop uzupełniający będzie przysługiwał nauczycielom także w przypadku skorzystania przez nich z urlopu rodzicielskiego podczas ferii. Nowe przepisy weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Przepisy wprowadzające nowe uprawnienia dla rodziców m. in. urlop rodzicielski wprowadzają zmiany także w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela.

Zgodnie z owymi regulacjami nauczyciele są uprawnieni do urlopu uzupełniającego o niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego. Zmieniony art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela w nowym brzmieniu wygląda zatem następująco:

„W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.”.

Zobacz również: Ferie zimowe 2014

Nowe przepisy obowiązują od 17 czerwca 2013 r. Ich wprowadzenie wiąże się z dodaniem do Kodeksu pracy nowego urlopu rodzicielskiego.

Zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich mają umożliwić sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku jego życia. Dają one bowiem matce dziecka oraz ojcu możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wynosi 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. W przypadku porodów mnogich wymiar urlopów wynosi od 65 do 71 tygodni. Sam wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 26 tygodni bez względu na liczbę urodzonych podczas jednego porodu dzieci.

Polecamy serwis: Oświata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK