REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czas pracy nauczyciela / fot. ShutterStock
Czas pracy nauczyciela / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

REKLAMA

Czas pracy nauczyciela uregulowany jest w art. 42 – 42c) Karty Nauczyciela (Dz.U.2006.97.674), zgodnie z którym czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach ustawowego tygodnia pracy nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia uregulowane w statucie szkoły. W stosunku do nauczycieli, ewidencji czasu pracy dokonuje się na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącego zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposób prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.1996.62.286). Na podstawie przepisów Karty Nauczyciela rozliczenie zajęć prowadzonych bezpośrednio przez nauczyciela odbywa się w tygodniowych okresach w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Jednocześnie należy zauważyć, iż nauczyciele podejmują się czynności związanych z odpowiednim przygotowaniem do zajęć oraz doskonaleniem zawodowym, które to czynności nie mogą zostać udokumentowane. Dodatkowo ustawa nie wprowadza definicji godziny zajęć wobec czego w zależności o charakteru realizowanych zajęć godzina pracy będzie wynosić odpowiednio 45 minut w odniesieniu do zajęć dydaktycznych oraz 60 minut w odniesieniu do zajęć opiekuńczo – wychowawczych. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze zajęć realizują zajęcia w wymiarze proporcjonalnym. Ustawa wprowadza instytucję tzw. podwyższonego pensum, które przyznaje możliwość prowadzenia zajęć w zwiększonym wymiarze w stosunku do dotychczasowego w zamian za wyższe wynagrodzenie. Z takiej możliwości mogą skorzystać nauczyciele, których obowiązkowy tygodniowy wymiar pracy wynosił odpowiednio 18 i 22 godziny. Taki wymiar będzie wynosił:

REKLAMA

• od 19 do 27 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i liceów uzupełniających, przedmiotów teoretycznych w szkołach zawodowych, szkołach zawodowych specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego, pałaców młodzieży, młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pozaszkolnych placówek specjalistycznych, międzyszkolnych ośrodków sportowych,

• od 23 do 26 godzin dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

Nauczyciel, który chce podjąć się realizacji zajęć w zwiększonym wymiarze powinien złożyć stosowny wniosek do dyrektora placówki przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dyrektor nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku. Realizowanie podwyższonego pensum przez nauczyciela wiąże się z podwyższeniem odpowiednio wynagrodzenia zasadniczego w stopniu proporcjonalnym do liczby godzin wykonywanych ponad jego dotychczasowe obowiązkowe pensum. Nauczyciela zatrudniony w pełnym wymiarze godzin obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Natomiast nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.

Zobacz również: Formy zatrudnienia nauczycieli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obniżenie tygodniowego wymiaru godzin

Na podstawie art. 42a Karty Nauczyciela organ prowadzący placówkę może określić przypadki, w jakich może obniżyć nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, warunki oraz tryb obniżenia. Istotne jest, że obniżenie wymiaru godzin dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę. Nie jest dopuszczalne obniżenie wymiaru godzin nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze. Obniżenie czasu pracy nie może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia oraz zmniejszeniem innych uprawnień.

Czas pracy w porze nocnej

Nauczyciel może być zobowiązany do realizowania pracy w porze nocnej. Zajęcia wychowawcze w porze nocnej odbywają się w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych z internatami oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych zapewniających całodobową opiekę. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15 % godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie 1518 § 1 Kodeksu pracy.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata

Jednostki Oświatowe
Porady i Omówienia Zmian
Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA