REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Przygotowania na szóstkę? – o raporcie NIK-u o szkołach dla sześciolatków

Piotr Moskowicz
Szkoła, sześciolatki w szkole w 2014 roku/ Fot. Fotolia
Szkoła, sześciolatki w szkole w 2014 roku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień rozpoczyna dla jednych wesoły dla innych mniej radosny okres obowiązku szkolnego. W 2014 roku kadra nauczycielska i dyrektorzy będą musieli pochylić się z właściwą troską nad nowym rocznikiem. Do szkoły pierwszy raz pójdą sześciolatki, dzieci urodzone w 2008 roku.

Decyzja o włączeniu tych pociech do systemu edukacji szkolnej nie obyła się bez kontrowersji w przestrzeni publicznej. Wielu zaniepokojonych rodziców wskazywało na nieprzygotowanie polskich szkół do przyjęcia dzieci w tak młodym wieku, problemy natury technicznej, kadrowe i aprowizacji. Często przytaczano też argument o niewystarczającym wieku do przyswajania wiedzy w środowisku szkolnym.

REKLAMA

Poparcie dla zmian wyraża 36% rodziców, jedynie o  3% więcej niż w 2009 roku.

REKLAMA

Instytut Badań Edukacyjnych – placówka badawcza pod nadzorem MEN-u - udowodnił, że na potencjał intelektualny uczniów nie ma wpływu różnica jednego roku. Sześciolatki tak samo rachują, czytają i piszą jak ich starsi koledzy. Pozostałe wątpliwości rodziców mogą rozwiać rządowe raporty i analizy oraz ankiety opracowane wspólnie z radami rodziców i personelem szkolnym z lat szkolnych 2012-2013, które optymistycznie przedstawiają warunki panujące w szkołach. Bezpieczeństwo, nowoczesna infrastruktura, profesjonalność kadry, harmonijny i indywidualny rozwój - na to według Ministerstwa mogą liczyć sześciolatki, którym już niedługo zaświeci oświaty kaganek.

Tegoroczny raport o szkołach dla sześciolatków Najwyższej Izby Kontroli zdaje się potwierdzać pomyślne szacunki rządu. Uczniowie powinni trafić w większości do doskonale przygotowanych i wyposażonych sal i w ręce równie kompetentnych pedagogów.

Zobacz również: Asystent nauczyciela 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Autorzy raportu NIKu stwierdzili, że we wszystkich skontrolowanych placówkach pracuje w pełni wykwalifikowana kadra, a sale posiadają odpowiednie wyposażenie, włączając w to zabawki, materiały do ćwiczeń, meble itp. W granicach 70-90 procent oscyluje zaś odsetek szkół, które mogą zaoferować swoim uczniom bibliotekę, świetlicę oraz bezpieczną przestrzeń wokół budynku czy plac zabaw. Prawie bez wyjątku wszystkie posiłki wydawane w szkołach są ciepłe i przygotowane zgodnie z wymogami sanitarnymi.

Niestety, diabeł tkwi w szczegółach. Dzieci mogą nie docenić cudownych umiejętności swoich edukacyjnych przewodników, gdy nagle, powodowane swoimi naturalnymi potrzebami, będą chciały udać się tam, gdzie król chodzi piechotą.  Za niskie pisuary i sedesy być może metaforycznie nauczą mierzyć wysoko, ale życie raczej utrudnią. Ten „toaletowy” problem jest piętą achillesową polskiej oświaty – blisko 40 procent szkół nie posiada toalet dostosowanych do potrzeb sześciolatków.

Kolejną trudnością, z którą borykać się będzie oświata jest tzw. efekt zmasowania roczników. Skondensowanie kilku roczników, zarówno sześcio – jak i siedmiolatków – w jednym czasie, sprawi że do szkół trafi półmilionowa rzesza dzieci. To o dwieście tysięcy więcej uczniów niż w roku ubiegłym.  Taka sytuacja zmusi dyrektorów do wprowadzenia systemów zmianowych lekcji i posiłków. Jest za mało sal i stołówek, które mogły pomieścić tylu podopiecznych. Problem jest poważny. Od 30-63 procent placówek ma stołówki zbyt małe. Brak na razie miarodajnych danych co do systemu zmian na zajęciach w szkołach, ale wiadomo że problem ten dotknie przede wszystkim ośrodki z dużych miast powyżej 50 tys. mieszkańców.

W sprawie wprowadzenia lekcji odbywających się w systemie zmianowym MEN podkreśla, że jest to w pełni zgodne z prawem, bo liczy się równomierne rozłożenie materiału w tygodniu szkolnym,  a nie godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć.

Cieszy skuteczność szkolnictwa w realizacji zaleceń NIK z poprzednich lat, jednak nadal pozostaje kilka podstawowych problemów do rozwiązania.

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA