REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otyłość dzieci a zdrowe jedzenie w szkołach

jedzenie, śniadanie, obiad, dieta, dziecko, szkoła/fot. Fotolia
jedzenie, śniadanie, obiad, dieta, dziecko, szkoła/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce spotykamy się również z narastaniem problemu otyłości i nadwagi u najmłodszych obywateli naszego kraju. Akcja zmiany asortymentu produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych i serwowanych w szkołach posiłków jest ukierunkowana właśnie na modyfikację sposobu odżywiania się najmłodszej grupy pokoleniowej.

Otyłość u dzieci a sklepiki szkolne

Z problemem otyłości u dzieci zmaga się większość krajów rozwiniętych, a efekty podejmowanych wysiłków są niestety niewspółmierne do szerokości podjętych działań. Nawet kraj o najwyższym doświadczeniu i największych nakładach finansowych poniesionych w walce z zapobieganiem i leczeniem otyłości u dzieci i młodzieży jakim są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej nie może poszczycić się na tym polu większymi sukcesami. W Polsce spotykamy się również z narastaniem problemu otyłości i nadwagi u najmłodszych obywateli naszego kraju, choć na szczęście nie osiąga on takich rozmiarów epidemicznych jak w innych krajach Europy np. we Włoszech, Grecji czy na Malcie.

REKLAMA

Wszelkie działania zmierzające do zapobiegania i ograniczania epidemii otyłości w Polsce są głęboko uzasadnione. Powinny one obejmować przede wszystkim dzieci i młodzież z aktywnym udziałem rodziców i opiekunów.

Zobacz również: Różne przejawy dyskryminacji w szkołach

Akcja zmiany asortymentu produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych i serwowanych w szkołach posiłków jest ukierunkowana właśnie na modyfikację sposobu odżywiania się najmłodszej grupy pokoleniowej. Jak każda zmiana spotyka się ona wśród młodych ludzi z oporem i próbą narzucenia własnych preferencji. Człowiek w okresie dojrzewania nie jest skłonny do automatycznego akceptowania norm i nakazów. Wręcz przeciwnie - wszystko co zabronione staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i pożądane, nawet jeśli poprzednio nie było aż tak popularne. Być może wdrażana akcja jest nieco zbyt rygorystyczna i przeprowadzana w zbyt krótkim przedziale czasowym. Można przypuszczać, że gdyby wprowadzano ją etapami ograniczając się na początku do wycofania np. jedynie słodzonych napoi i wyrobów czekoladowych ze sklepików szkolnych oraz stopniowego ograniczania wysokokalorycznych posiłków w stołówkach, mogłaby zostać lepiej przyjęta przez środowisko, do którego jest kierowana. Łatwiej też byłoby ją wprowadzić początkowo tylko w szkołach podstawowych i ewentualnie gimnazjach, z pominięciem liceów. Młodsze dzieci chętniej przystosowują się do zmian, szczególnie jeśli poprzedza je kampania edukacyjna. Pozostaje nam jednak wierzyć, że społeczeństwo z czasem zaakceptuje propozycje zmiany stylu odżywiania dzieci wprowadzone przecież z myślą o zdrowiu przyszłych pokoleń.

Autor: Prof.dr hab. med. Ewa Malecka Tendera, Śląski Uniwersytet Medyczny – wybitny pediatra i znawca zaburzeń metabolicznych u dzieci

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA