| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Ewidencja księgowa dodatku uzupełniającego dla nauczyciela

Ewidencja księgowa dodatku uzupełniającego dla nauczyciela

Czy kwoty wypłacanego nauczycielom, na podstawie art. 30a Karty Nauczyciela, dodatku uzupełniającego należy ująć w koszty roku, którego dotyczy dodatek, czy w roku jego wypłaty?

Jednorazowy dodatek uzupełniający wypłacany jest nauczycielom w przypadku, gdy wynagrodzenia nauczycieli na poziomie danego stopnia awansu zawodowego w poprzednim roku kalendarzowym nie osiągnęły średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela).

Kwota różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku kalendarzowym (w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela) a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, dzielona jest między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy. Wypłata dodatku musi nastąpić w terminie do 31 stycznia za rok poprzedni.

Jedną z zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych jest zasada memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz, przychody i obciążające ją koszty, związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. W związku z tym kwota naliczonego jednorazowego dodatku uzupełniającego stanowić będzie koszt roku obrotowego, za który został naliczony, natomiast wydatkiem będzie w roku następnym.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Ewidencja księgowa dodatku uzupełniającego dla nauczyciela

Artykuł przedstawia schemat ujęcie jednorazowego dodatku uzupełniającego w księgach rachunkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE, CZYLI 500 ZŁ NA DZIECKO

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »