REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r./ fot. Fotolia
Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Roczne przygotowanie przedszkolne musi odbyć dziecko 6 letnie. Kwestia rocznego przygotowania przedszkolnego uregulowana została w ustawie Prawo oświatowe. Ustawa ma się zmienić po raz kolejny 1 września 2019 r. Czy zmiany dotyczą również rocznego przygotowania przedszkolnego? Jakie obowiązki mają rodzice? Czy obowiązek można odroczyć?

Roczne przygotowanie przedszkolne uregulowane zostało w ustawie Prawo oświatowe. W przepisach określono również obowiązki rodziców dotyczące obowiązku przygotowania przedszkolnego. Uregulowana jest również kwestia odroczenia obowiązku przygotowania przedszkolnego. Omawiany obowiązek może być odroczony dwukrotnie i nie później niż do ukończenia przez dziecko 9 roku życia – szczegóły zostaną omówione poniżej.

REKLAMA

Polecamy: Karta Nauczyciela Komentarz

Dzieci mogą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne nie tylko w przedszkolach, ale również w szkole podstawowej, oddziale przedszkolnym lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Czy 1 września 2019 roku zmienią się przepisy ustawy Prawo oświatowe w tym zakresie?

Obowiązki rodziców

Jak już zostało wspomniane w ustawie Prawo oświatowe uregulowane zostały obowiązki rodziców dziecka objętego obowiązkiem przedszkolnym. Po pierwsze rodzice muszą zgłosić dziecko do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole albo w innej formie wychowania przedszkolnego. Drugim obowiązkiem rodziców jest zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia. Oczywistą sprawą jest również zapewnienie dziecku odpowiednich warunków nauki, jeżeli dziecko realizuje omawiany w niniejszym artykule obowiązek poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego.

Odroczenie rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego

Odroczyć omawiany w niniejszym artykule obowiązek można dziecku z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Odroczyć obowiązek można dwukrotnie i maksymalnie do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Wniosek o odroczenie rocznego obowiązku przedszkolnego należy złożyć do 31 sierpnia danego roku. Wniosek, o którym mowa w zdaniu poprzednim składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jak już zostało wspomniane obowiązek odroczyć można dwukrotnie. Opiekunowie prawni mogą więc złożyć ponownie wniosek w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w Prawie oświatowym 2019 r.

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje kolejne zmiany w Prawie oświatowym. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2019 r. Projekt został skierowany do dalszych prac w Parlamencie, zaś 26 września 2018 r. przyjęty został przez Radę Ministrów. Roczne przygotowanie przedszkolne nie ulegnie zmianie w roku szkolnym 2019/2020. Projekt dotyczy przede wszystkim szkolnictwa zawodowego. Główny cel omawianej propozycji resortu edukacji to odbudowa znaczenia, prestiżu kształcenia zawodowego. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości oraz efektywności kształcenia w zawodach.

W omawianym projekcie przewidziano większą subwencję oświatową na uczniów ze szkół branżowych kształcących się w zawodach. Zwiększoną subwencję otrzymają samorządy. Minister Edukacji Narodowej w obwieszczeniu będzie zamieszczał prognozę zawodów najbardziej potrzebnych. W projekcie postawiono również na praktyczną naukę zawodu oraz kształcenie nauczycieli. Od roku szkolnego 2019/2020 możliwe mają być staże uczniowskie. Jeżeli chodzi o kształcenie nauczycieli to od kolejnego roku szkolnego dyrektor szkoły będzie organizował obowiązkowe szkolenia branżowe dla swoich nauczycieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA